CHP FRANSA BİRLİĞİ: PARİS’TE DEMOKRASİ ŞÖLENİ DÜZENLEDİ

Demokrasi Şehri Paris’te Demokrasi Şöleni, Chp Fransa Birliği, başkent Paris’in République Meydanında “ Demokrasi Şehri Paris’te Demokrasi Şöleni “ adı altında bir etkinlik düzenledi. CHP Fransa Birliği Başkanı Uğur Bayram Güven, yaptığı kısa konuşmada “ İktidarlar geçici, Devlet ve Kardeşliğimiz bakidir. “ şeklinde konuşan Başkan Güven, Etkinliğimiz konusunda bize her türlü katkıyı sunan Paris Belediyesine, Chp Fransa Birliği olarak burdan teşekkür “ ettiklerini söyledi.Republique Meydanı’nda düzenlenen “Demokrasi Şöleni “ etkinliğe katılanlar hep birlikte kendi aralarında halay çekip dans ederek eğlendiler. CHP Fransa Birliği olarak düzenlenen etkinlik çerçevesinde, Başta İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentlerin belediye başkanlıklarına CHP’nin kazanmasıyla ilgili ve Ankara’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Şehit Cenazesinde yapılan saldırıyla ilgili bir basın açıklaması yapıldı.Okunan Basıl Bildirisinde “ Çeyrek asırdan beri İstanbul ve Ankara Belediyeleri, sağ hükümetlerin 17 yılı da AKP’nin kontrolunda yönetildi. AKP / Adalet ve Kalkınma Partisi ( Recep Tayyip Erdoğan, 2002 yılında ele geçirdiği yönetimi sürekli antidemokratik yasalar çıkararak baskı rejimine dönüştürdü. Erdoğan, 16 Nisan 2017 tarihinde mevcut anayasayı değiştirerek, Tek adam Rejimini kurdu ve Cumhuriyetin özü olan Yasama, Yürütme ve Yarggüçlerinin üçünü de kendi kontrolu altına aldı. Tüm Devlet aygıtı Cumhurbaşkanı  RTE’nın kontrolündeydi. Muhalefetin, seçimlerde yolsuzluk yapıldığı iddiaları, tüm gücü elinde tutan RTE karşısında etkili olamadı. Bu yıl 2019 Mart ayında düzenlenen belediye seçimlerinde muhalefet yeni bir strateji geliştirdi, CHP ve İYİ Parti anlaşarak Millet ittifakı kurdu ve seçime bazı yarlarda ortak olarak girdiler. Hükümet cephesinde AKP ve MHP, ortak hareket edip Cumhuriyet ittifakını kurup onlarda bazı yarlarde birlikte seçime girdiler. Belediye seçimlerine iki cephe olarak girildi. Seçim sonuçları 31 Mart 2019 günü akşamı ve gece boyunca ilan edildi. CHP büyük bir sürpriz yaparak, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya,Aydın,Eskişehir, Hatay, Mersin, Muğla ve Tekirdağ gibi şehirleri kazandı.AKP, özellikle İstanbul’u kaybetmek istemiyordu. AKP’nin para kasası konumunda bulunan İstanbul Belediyesi, oylamada geçersiz sayılan toplam 290 bin bir kısmını tekrar tekrar saydırarak 17 gün CHP’ye vermemek üzere direndi ve sonunda başka izlenecek hiç bir yol kalmayınca CHP adayı Ekrem İmamoğlu 14 bin oy farkla İstanbul Belediye başkanı oldu. İstanbul’un muhalefetin eline geçmesi ve AKP hükümetinin belediyede yaptığı yolsuzlukların ortaya çıkması, AKP iktidarının çöküşe geçmesinin başlangıcı olabilir. Zira, AKP ve onun kontrolündeki YSK’nın İstanbul’u çeşitli bahanelerle geri alma çalışmaları toplumu yordu ve bunalttı, Hükümet güven büyük ölçüde kaybetti.
Basın bildirisinde ayrıca, Ankara’da Şehit Cenazesinde saldırıya uğrayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’da maruz kaldığı saldırıyla ilgili olarak şu açıklama okundu :
İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Maltepe’de yapacağı miting çok önemliydi. bunun sabote edilmesi gerekiyordu ve öyle de oldu.Bunu engellemek ve halka gözdağı vermek için Ankara’da Genel Başkanımıza yapılan saldırı ve daha sonra verilen demeçler, bunun tam bir organize içinde yapıldığını göstermektedir. Bu vahşi saldırıyı şiddetle kınıyoruz ve Genel Başkanımızın alacağı bütün kararların yanında olduğumuzu ilan ediyoruz. CHP Fransa Birliği