TÜRKİYE’NİN PARİS BAŞKONSOLOSLUĞU’NDA 10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA TÖRENİ

Saat 9’u 5 geçe Türkiye’nin Paris Başkonsolosluğu’nda hayat durdu! Anavatan Türkiye’de olduğu gibi Türkiye’nin Paris Başkonsolosluğu’nda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk için saygı duruşunda bulundu. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 85’inci yılında Türkiye’de olduğu gibi Türkiye’nin Paris Başkonsolosluğu’nda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk için anma töreni düzenlendi. Başkonsolosluk çalışanları ile, Paris’teki Atatürk’ü Sevenler Derneği “ LADAP “ Cumhuriyet Halk Partisi Fransa Birliği Üyeleri ile Vatandaşlarımız katıldı.
Sabah 9.00’da Başkonsolosluğun arka bahçesinde toplanan Konsolosluk ve Sivil Toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlara hitap eden Başkonsolos Serdar Belentepe, konuşmasında, değerli vatandaşlarımız kıymetli mesai arkadaşlarım, Cumhuriyetimizin kurucusu büyük komutan eşsiz devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 85. yıldönümünde anmak ve ona olan minnettarlığımızı göstermek bakımından burada toplanmış bulunmaktayız “dedi.
Başkonsolos Belentepe, konuşmasını şöyle sürdürdü. Tıp kı Türkiye’de ve dünyadaki Türk dış temsilciliklerinizde olduğu gibi, hayatını ülkesine ve milletine adamış olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ülkenin o dönem içinde bulunduğu tüm zorluklara rağmen ve sahip olduğu kısıtlı imkanlara rağmen milletinden aldığı güç ve destekle Türk milletinin kaderini ve tarihin akışını değiştirmiş Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurmuştur. Bildiğiniz üzere bir kaç hafta önce de Cumhuriyetimizin 100. yılını idrak ettik “ ifadesinde bulundu.
Serdar Belentepe, 85. yıl önce bugün ebediyete uğurladığımız Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyor, azız hatıraları önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz. Katılımınız için teşekkür ediyorum. Konuşmanın ardından saat 09.05’te Ata’nın manevi huzurunda saygı duruşunda bulunuldu ve daha sonra İstiklal Marşı okundu. Anma törenine katılan vatandaşlar, günün önemini çektirdikleri hatıra fotoğraflarıyla belgelemiş oldular.