FRANSA DİDF ; ORTA DOĞU VE TÜRKİYE KONULU PANEL DÜZENLEDİ

Fransa Demokratik İşçi ve Gençlik Dernekleri Federasyonu – DIDF. Fransa’nın başkenti Paris’te “Emperyalist çekişmeler, Ortadoğu ve Türkiye” başlıklı bir panel düzenlendi. Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Sevilay Çelenk ile Emek Partisi (EMEP) Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca Panel’in konuşmacı konuklarıydı. Konuşmacılar, Türkiye, Ortadoğu ve dünya gündemine dahil ve daha çok İsrail ile Filistin arasındaki çatışmalar irdelendi.Türkiye’deki seçim süreci ve akabinde yaşanan sosyal, politik ve ekonomik sorunlara değinen konuşmacılar. İsrail-Filistin arasında yaşanan eylemlerin bir benzerinin Türkiye’nin Güney doğusu Diyarbakır’da hendek kazma eylemleri olduğuna dikkat çektiler.

Diyarbakır Milletvekili Sevilay Çelenk, “Tüm dünyada savaş rüzgarları estiğini belirterek “7 Ekim’de Hamas’ın saldırısıyla başlayan olaylarla, Ortadoğu’yu ateş topuna çeviren bir çatışma ortamına girildiğini “ifade ettiği konuşmasını şöyle sürdürdü. “ Son gelişmelere baktığımızda, yaşananlar her geçen gün daha korkunç hale geldiğini görüyoruz “dedi.

Ben yaklaşık 22 sene öğretim görevlisi olarak görev yaptım. 2017 yılında Türkiye’de görev yapan toplam 400 akademisyenle beraber ihraç edildim. Çünkü bir barış metni imzalamıştık. O dönem Cizre’de Şırnak’ta Diyarbakır’da uygulanan sokağa çıkma yasakları ve yaşanan sivil ölümler için AKP iktidarına ‘dur’ demek istemiştik. AKP iktidarı ve Erdoğan savaş istemeyenleri cezalandırmak için işlerine son verdi.

Bugün İsrail’de de benzer bir durum yaşandığını, Netanyahu’nun da, savaşa karşı duran akademisyenlere benzer bir tepki gösterdi” ifade eden Diyarbakır Milletvekili Çelenk, “ İsrail ve Filistin arasında yaşanan çatışmalarda yaşanan sivil kaybın ciddi boyutlara ulaştığını, Çok büyük bir kıyım yaşanıyor buna sessiz kalmak asla doğru değil. Fakat taraf olmak, ‘şu haklı, bu haklı’ demek işe yaramıyor bir an evvel barışın sağlanması gerek “ dedi

Diyarbakır Milletvekili Sevilay Çelenk’ten sonra konuşan EMEP Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, “Bugün dünyanın herhangi bir ülkesine yakın plandan bakıldığında, her ülke, kendi içerisinde derinleşen sorunlar yaşıyor. Bu sorunlar, bizim tek adam rejimimize benzeyen daha muhafazakar ve sermaye yanlısı hükümetlerin daha sert müdahalelerle siyaseti belirleme yolunu seçtiğini“ söyledi.

Türkiye’de geçen Mayıs ayında gerçekleşen seçimlerin ardından yaşanan gelişmelerden de söz eden Karaca, ” Emeklilerin maaşına yeterli zam yapılması gerekirken 5. Bin lira verilerek uyutulmaya çalışıldığını bunun yanı sıra Türkiye’nin hemen her kentinde öğrencilerin yurt eylemleri var. Gençler, doğru düzgün yatacak yerimiz olsun, asansörde ölmeyelim’ diyorlar. Ama gündem, İsrail-Filistin çatışmalarıyla uyutulmaya bırakıldığını “ söyledi