SOSYAL MEDYA ÜZERİNDE YENİ DOLANDIRICILIK ALANLARI !

Marka meraklısı gençleri tuzağa düşüren, sahte markalı ürünlerden tutun da gerçek olamayacak kadar iyi formüle edilmiş iş ilanlarına kadar, bir çok alanda gençlere yönelik tuzak kuran dolandırıcılar, gençlerden para ve kişisel veri çalmak için akla hayale bile gelmeyecek tuzaklar kuruyorlar.

Gençleri hedef alan bazı yaygın dolandırıcılıklara ve dikkat edilmesi gereken noktalara şöyle bir göz atalım:

1. Sosyal Medya Dolandırıcılıkları: Sosyal medyanın çoğu gencin dijital oyun alanı olması nedeniyle, bilgisayar korsanlarının onları en çok zaman geçirdikleri yeri hedefleyip tuzağı oraya yerleştiriyorlar. Yaygın dolandırıcılıklardan bazıları, ünlü kişiler hakkında şok edici manşetler içeren makaleler yazır okunması için ling veriliyor. Böyle bir bağlantıya tıklarsanız, kötü niyetli bir web sitesine yönlendirileceksiniz.

Dolandırıcılar ayrıca yarışmalara veya piyangolara katılmayı teklif eden mesaj yayımlayıp kurbanlarıyla doğrudan iletişime geçebiliyor. Yine, paylaşılan bağlantılar çoğu zaman kullandığınız cihazları kötü amaçlı yazılımlarla istila eden veya hassas bilgileri çalmaya yönelik sahte bir web sitesine yönlendirebiliyor.

2. İndirimli Sahte Lüks Ürünler Dolandırıcılığı: Özellikle sahte sosyal medya reklamları aracılığıyla internette hızla yayılan bir başka dolandırıcılık, gülünç derecede düşük fiyatlarla lüks ürün teklifleri sunuyorlar. Dolandırıcılar, tekliflerini çekici kılmak için sınırlı sayıda üretilen spor ayakkabılar, genellikle pahalı markaların kıyafetleri veya sahte çevrimiçi mağazalar gibi gençlerin ilgisini çekebilecek ürün ismi veya resmi koyuyorlar.

İşin püf noktası, bu ürünlerin geniş bir yelpazesini sunan sahte bir satış sitesi oluşturmaktır. Ancak, satın alma işlemini gerçekleştirdikten sonra, hiçbir şey olmasa da en iyi ihtimalle sahte bir ürün alacaksınız. Ve en kötü senaryoda, siber suçlular kullanılan kredi kartı bilgilerini ele geçirecektir.

3. Burs dolandırıcılığı: Lise mezuniyetine yaklaştıkça, gençler hayatlarının bir sonraki aşamasına, yüksek öğrenime yönelmek isterler. Bununla birlikte, burs başvuru döneminin başlangıcıdır. Dolandırıcılar daha sonra çeşitli biçimlerde sahte burslar oluşturarak mali yardım arayan öğrencileri cezbetmeye çalışırlar. Bu sahte burs programları genellikle adayın sözde burs dosya ücretlerini ödemesini gerektirir. Maalesef elde edilecek bir burs yok ve dolandırıcı kayıt ücretini cebe indiriyor.

4. İş Dolandırıcılığı: Çoğu öğrenci veya gencin masraflarını karşılamak için mevsimlik veya yarı zamanlı iş araması doğaldır. Siber suçlular, genç iş arayanları hedeflemek için genellikle gerçek olamayacak kadar iyi görünen hileli iş ilanları oluşturup yayımlarlar. Dolandırıcılar, yasal iş kurullarında sahte iş teklifleri yayınlar ve genellikle evden çalışmanıza ve iyi bir maaş vaad ederler. Dolandırıcıların hedefi, kurbanları adına banka hesapları açmak veya belgeleri tahrif etmek için kimlik bilgilerini elde etmek ve çeşitli yasa dışı faaliyetler için kullanılacak kişisel bilgileri çalmaktır.

5. Romantik dolandırıcılıklara gelince: Dijital çağdaki birçok ürün ve hizmette olduğu gibi, romantik bir ilişki arayışı tuzağı devreye sokulur. Flört platformları, romantizm dolandırıcılığı uzmanları için ilginç avlanma alanı haline getirilir. Bu dolandırıcılar sadece tanışma sitelerinde dolaşmazlar – genellikle sosyal medyayı tararlar ve avlarıyla özel mesajlar yoluyla iletişim kurarlar. İşin püf noktası genellikle hedeflerinin çekici bulacağı biri gibi poz vermektir.

Dolandırıcı daha sonra amacına ulaşana kadar ona kur yapıp ondan para koparmaktır. Ne yazık ki, bazı durumlarda siber suçlular, hedeflerine ulaşmak için cüretkar fotoğraflar paylaşıp karşısındaki kişiyi manipüle edip, daha sonra onlara şantaj yapıp para koparmak için elde ettiği footğrafları aile biriyleriyle paylaşmak gibi tehdit ve şantajla kişiyi sıkıştırıp para ödetmektir.

İnternetin altın kurallarından biri, “Gerçek olamayacak kadar size iyi görünüyorsa, muhtemelen öyledir.” Alan ne olursa olsun, aşırı cazip tekliflere dikkat edin. Bu tür tuzaklara düşmeyin. Sizi tuzağa düşürenlere de kızmayın. Tuzağa düşüren onlar ise düşünler de sizlersiniz. Çünkü onların bunu meslek edindiklerini unutmayınız !