YURT DIŞINDA KURULAN SANDIKLAR KAPANDI OYLAR TÜRKİYE’YE GÖNDERİLDİ

24 Haziran Seçimleri İçin Yurt Dışında Kurulan Seçim Sandıkları Kapandı. 24 Haziran Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili genel seçimi için yurt dışında oy verme işlemi sona erdi. Avrupa genelinde 28 ülkede yaşayan yaklaşık 2,5 milyon Türk seçmeni için 63 temsilcilikte kurulan sandıklarda, 13 gün süren Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi oylama süreci 19 Haziran 2018 Salı günü saat 21.00’de tamamlandı. Seçimler için yurt dışında 60 ülke ve 123 temsilcilikte sandık açılmıştı.
Yurtdışındaki Türk nüfusunun yoğun olduğu Almanya, Fransa, Belçika ve Avusturya’da Türk seçmenler Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili seçimine yoğun ilgi gösterilirken, Avrupa genelinde katılımın, geçen yıl anayasa değişikliği için yapılan halkoylamasına katılımdan daha fazla olduğu öğrenildi. Yurtdışında oy verme işleminin tamamlanmasının ardından günlük olarak sayılarak mühürlenen ve torbalara konulan oylar,havayolu ile Türkiye’ye gönderildi. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlar, Türkiye’deki gümrük kapılarında 24 Haziran saat 17.00’ye kadar oy kullanabilecek.
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalması durumunda ise Türkiye’de 8 Temmuz Pazar günü gerçekleşecek seçim için, Avrupa’daki Türk seçmen, 30 Haziran Cumartesi gününden 4 Temmuz Çarşamba gününe kadar 5 gün boyunca yerel saat ile 09.00’dan 21.00’e kadar seçimler için oy kullandıkları adreslerde kurulan sandıklarda oy verebilecek. Eled edilen bilgileer göre, Yurt Dışı Oylarında Rekor: 1 Milyon 486 Bin Seçmen Oy Kullanmış. 24 Haziran Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için 1 milyon 486 bin 408 seçmen oy kullanarak rekor kırıldığı açıklandı. Yurtdışındaki Türkler ilk olarak 2012’de yapılan düzenlemeyle birlikte yurt dışında bulunan Türk vatandaşlarına oy kullanma imkanı sağlanmış, yurt dışındaki seçmen ilk defa 2014 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanmıştı.Dış temsilciliklerde ve gümrük kapılarında 7 Haziran 2015 milletvekili genel seçimlerinde 1 milyon 56 bin, 1 Kasım 2015 milletvekili genel seçimlerinde 1 milyon 300 bin ve 16 Nisan 2017 halkoylamasında ise 1 milyon 400 bine seçmenin oy kullandığı belirtildi. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşı seçmenlerin hafta içi seçime azalan ilgisi, cumartesi ve pazar günü uzun kuyruklar oluşturup oylarını kullandı vatandaşlar. sandıkların bulunduğu Konsolosluklar önündeki cadde ve sokaklarda renkli manzaralar oluşturdular.Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşı seçmenlerin hafta içi çalışmalarından dolayı seçime azalan ilgisi, cumartesi ve pazar günü yığılmaya neden oldu. Almanya, Fransa, Belçika ve Hollanda’da özellikle pazar günü seçim sandıklarının önünde uzun kuyruklar oluştu. Paris Başkonsolosluğu’nda kurulan sandıklarda, 17 Haziran Pazar günü 9 bine yakın seçmen oy kullanırken, 18 Haziran günü 6 bini aşkın kişinin oy kullandığı kaydedildi. Sandıkların kapandığı Salı günü 2800 dolayında oy kullananın olduğu öğrenildi.
Fransa’daki 340 bin 751 Seçmenin oy kullanma hakkı olmasına ragmen resmi olmayan sonuçlara göre Fransa genelinde 133 bin 736 kişinin oy kullandığı açıklandı. Paris Başkonsolosluğu’nda oy kullanan sayısı resmi olmayan verilere göre 58 bin 220 olarak kaydedildi. 19 Haziran Salı günü akşamı saat 21:00 itibariyle, oy verme işlemi bitti ve sandıklar kapandı. Daha evvel ki seçimlerde olduğu gibi, Başkonsolos Görkem Barış Tantekin ve sandık başında görev alanlar ile müşahitlerin hazır bulunduğu ortamda özel olarak hazırlatılan üzeri Türk bayraklı pasta kesilerek bir seçimi daha geride bırakmanın mutluluğunu ve yorucu bir çalışma sonucu oyların torbalara konulup mühürlenmesiyle yorgunluk atıldı.