FRANSA: COVİD-19 KISITLAMASINI 4 AŞAMADA KALDIRIYOR

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Covid-19 tedbirlerinin son bulacağı tarihi halka sesleniş yerine basın yoluyla duyurulmasını tercih etti. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Basına yaptığı açıkmalamada dört aşama narmala dönüleceğini söyledi. Daha evvel Başbakan Jean Castex’in açıkladığı 3 Mayıs ve 19 Mayıs tarihlerinde okullar ile restoran ve bar cafeler teraslarını açabilicekler.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, normal yaşama dönüşün 4 aşamada olacağını belirtti. Birinci aşama: Kısıtlamaların kaldırılacağı ilk aşama 3 Mayıs Pazartesi günü başlıyor. Bölgeler arası yolculuk yasakları kaldırılacak. Akşam saat 19’dan itibaren geçerli olan gece sokağa çıkma yasağı ise devam edecek. Gün içinde zorunlu olan mazeret bildirim belgesi bulundarma zorunluluğu kalkacak. Ortaokul ve liseler de yarım kapasiteyle ders yapacak.

İkinci aşama tarihi olarak ise 19 Mayıs 2021 belirlendi. İçeride en fazla 800 kişi, dışarıda ise en fazla bin kişinin bir araya gelebileceği kültür-sanat etkinliği gerçekleşebilecek. Müzeler, sinema, tiyatro konser, ve düğün salonları kapılarını açacak. Mart ayından bu yana kısıtlama uygulanan tüm ticari işletmeler açılacak. Restoran, bar ve kafe gibi işletmelerde 19 Mayıs’tan itibaren teraslarında müşteri kabul edebilecekler.Gece sokağa çıkma yasağı başlangıç saati iki saat ileriye atılarak 19 yerine 21’den itibaren uygulanacak. 9 Haziran tarihinden itibaren sokağa çıkma yasağı saat 23’e kadar uzatıldı. Bu tarihten itibaren Restoran, bar, kafeler iç mekanda müşteri kabul edebilecek. Spor salonları açılacak. Fuar ve Sergi salonları 5 bin kişiye kadar insan kabul edebilecekler. Aynı şekilde kültür-sanat gösterilerinde 5 bin kişiye kadar insanın bir arade bulunmasına izin verilecek.

Yalnız bu tür yerlerde aşı belgesi veya sağlık belgesi ibraz etme zorunlu olacak. Fransa’ya yabancı turistlerin girmesine izin verilecek. 30 Haziran itibariyle sokağa çıkma yasağı kaldırılacak. Kamuya açık, yerlerde kişi sayısı sınırlandırması son bulacak. İç veya dış mekanlarda yapılacak eğlence etkinliğinde, bin kişiden fazla insanın sağlık sertifikası ibraz etmesi halinde sorun kalkıyor.