FRANSA: BAŞKENT PARİS VE 16 FARKLI BÖLGEDE 4 HAFTA KARANTİNA UYGULAYACAK

Fransa’da hükümet Covid-19 salgınıyla mücadele tedbirleri çerçevesinde başkent Paris dahil olmak üzere 16 farklı bölgede 4 hafta sürecek genel karantina uygulanmasını kararlaştırdı.

Beklenilen oldu Fransa bazı bölgelerde bir aylık genel karantina kararı aldı. Başbakan Jean Castex, Covid-19 salgınının yayılmasını önlemek için Covid-19 virüsünün yaygın olduğu 16. Farklı 19 Mart 2021 Cuma gece yarısından sonra yürürlüğe konulacak 4 hafta süreli genel karantina uygulaması getirildiğini duyurdu.

Başbakan Jean Castex, Covid-19 salgınıyla mücadele konusunda oluşturulan Kurulun Elysee Sarayı’nda 17 Mart Mart Çarşamba günü yapılan toplantısında alınan kararları açıklamak üzere düzenlediği basın toplantısında konuşan Başbakan, başkent Paris’in de içinde bulunduğu 16. Farklı bölgende genel karantina uygulanacağını belirtti.

Başbakan Castex, son bir haftada günlük vaka sayısında artış kaydedilmesi üzerine alınacak olan yeni kısıtlamalarla virüsün yayılmasının önüne geçilmesi hedeflendiğini ifade etti.

Covid-19 Virüsünün en fazla yayıldığı bölgelerin başında başkent Paris ve banliyölerinin geldiğine dikkat çeken Başbakan Jean Castex, Alpes-Maritimes ve Dunkerque kapsayan bölgelerde uygulanan hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması virüsün yayılmasını belirli ölçüde yavaşlattığını söyledi. Başbakan bu oluşumu göz önünde bulundurup daha sıkı tedbirlerle virüsün yayılmasının önleneceği kanatına varıldı ve bu yönde karar alındı « dedi.

Başbakan Castex, Genel kısıtlama dışında tutulacak işletmeler konusunda ise şunları belirtti. Gıda ürünü satışı yapan mağazalar, Müzik ve kitap satışı yapan dükkanlar ile sağlık kurumları dışında kalan işletmeler kapatılacak. İlk, orta ve lise benzeri okullar öğrenime devam edecek. Gece sokağa çıkma yasağı saat 18’den itibaren uygulanan yasak bir saat ileri alınarak saat 19’dan itibaren sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Şehirler arası seyahatler profesyonel bazı meslekler ile zaruri nedenlerden dolayı yapılabilecek. Yürüyüş için ikamet adresinı 10 km’yi aşmamak üzerine ve dışarı çıkmak isteyenler İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanacak mazeret belgesini doldurulacak. Dışarda kalma süresi için süre belirtilmedi.