BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI FRANSA GÜNDEMİNE YENİDEN GELDİ

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un ayrılıkçılıkla mücadele yasa tasarısına 1682 değişiklik teklifi gelmişti. 71 milletvekilinden oluşan komisyon 51 maddeden oluşan yasa tasarısını Meclis’te incelemeye alıyor. Muhalefet, amaç olarak yasa tasarısını desteklese de, kapsamını genişletmek istiyor. Sosyalist parti sosyal çeşitliliğe vurgu yapılmasını istiyor .

Ayrımcılıkla mücadele konusunda ise çeşitliliğin artırılmasını savunuyor. Sağ muhalefet ise göç politikasına odaklanıyor. Cumhuriyetçiler partisi göçün İslami ayrılıkçılığı beslediğini savunuyor. Partinin ayrıca bu fırsattan istifade başörtü yasağının okul gezilerinde çocuklara eşlik eden velilere de getirilmesi konusunu gündeme getirmek istiyor. Ayrıca ilkokullar, ortaokullar ve liselere uygulanan başörtü yasağının üniversitelere genişletilmesini de masaya yatırmayı düşünüyor. Ulusal Meclis’te “Cumhuriyetçi ilkeleri güçlendirme” yasa tasarısında değişiklikler ve ilave yapılmasını savunun İktidar Partisi Milletvekilleri ile Muhalafet Parti Milletvekilleri bu düşüncelerini dile getirirken, Fransa Vatandaş İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Marlene Schiappa, Televizyonda yaptığı konuşmada, kamuya açık alanlarda 18 yaşından küçük kızların başörtü takmasının yasaklanması girişimine, “5 yaşında örtülü kız görmeyi tahammül edilmez buluyorum” açıklaması, Fransa’da uzun süredir tartışma konusu olan başörtüsü sorununu yeniden gündeme taşımış oldu.

Devlet Bakanı Schiappa, “5 yaşında örtülü kız çocuğu görmeyi, hatta bebek arabasında 2 yaşındaki örtülü bir kıza rastlamayı tahammül edilmez buluduğunu” söyledi.Ulusal Mecliste toplanan özel komite tarafından başörtüsü yasağının reddedilmesi konusuyla ilgili olarak ise komisyonda dinlenen Müslüman temsilcilerin de küçük kızların başörtü takmalarını onaylamadığını söyleyen Devlet Bakanı Schiappa, Kız çocuklarının başörtüsü takmasını uygun bulanların da olduğu biliniyor. Gelecek günlerde tartışılan konular arasında yer bulacağını ifade etti. alacağını söyledi.