FRANSIZLAR: NOEL BAYRAMI KUTLAYACAK YILBAŞI GECESİ EVDE OTURACAK

Fransa Başbakanı Jean Castex açıkladı : Fransa, Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında uygulanan sokağa izinli çıkmada değişiklik yapıldığını açıklayan Başbakan Castex, izinli sokağa çıkma uygulaması 15 Aralık 2020 tarihi itibariyle akşam saat 20:00-06:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurdu.

15 Aralık’ta kısıtlamaların gündüz kaldırılmış olmasına rağmen, Sinema ve tiyatro salonları ile müzeler kapalı kalacak. İzinli dışarı çakmada uygulanan özel mazeret belgesine ihtiyaç olmayacak. 20:00-06:00 saatleri arasında izin belgesi doldurulacak. Yılbaşı gecesi insanlar evlerinde bir araya gelebilecek. Noel gecesi için gece dışarı çıkılabilecek. ancak yılbaşı gecesi izin belgesi bulundurulacak.

Başbakan Jean Castex, düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamaya göre iyileşmeye rağmen günlük vaka sayısında beklenilen sayının altına düşüşün olmadığını belirtti. Avrupa ülkeleri arasında salgının en yoğun geçtiği ülkelerin başında gelen Fransa’da durumun diğer ülkelere oranla daha iyi olduğunu ifade eden Jean Castex tüm kısıtlamaların kaldırılması için istenilen durumun henüz erken olduğunualtını söyledi.

15 Aralık’ta yeni bir dönemin başlayacağını belirten Jean Castex, ancak genel durumu göz önüne alırsak, beklediğimiz hedefe ulaşılmış değil bundan dolayı tedbirleri daha sıkı bir şekilde uygulamanın sürdürülmesi gerektiğine işaret etti. Ancak Kovid-19 salgınıyla mücadelenin böyle kazınılabileceğini belirtti.

Başbakan Castex, kısıtlamaların kaldırılmasının hedeflendiği 15 Aralık tarihinde bunun mümkün görünmediği için restoran, kafe ve bar gibi işletmelerin bir süre daha kapalı kalacağını söyledi. İçinde bulunduğumuz 2020 yılının herkes için çok zor geçtiğini söyleyen Başbakan Castex, yeni yıl eğlenceleri için insanların evlerde bir araya gelmesine izin verileceğini söyledi.