FRANSA’DA HÜKÜMETE KARŞI SARI YELEKLİLERİN EYLEMİ SÜRÜYOR

Sarı Yelekliler gösterilerini Paris’teki turistik yerlere taşıdı. Fransa’da 6’ncı kez bir araya gelen Sarı Yelekliler, Paris’in turistik cadde ve sokaklarında dolaşarak Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron karşıtı protestolar düzenledi. Paris’te Sarı Yelekliler, 6’ncı hafta gösterilerinde yön değiştirdi. Protestocular kırıp dökme yerine başkent Paris’i ziyaret eden turistlerin yoğun olduğu alanlarda Cumhurbaşkanı Macron’u protesto etti.
Sabahın erken saatlerinde Paris’in ünlü Ressamlar Tepesi olarak tanımlanan Montmartre tepesindeki Sacré-Cœur Kilisesi önünde buluşan protestocular, burada bir süre Macron karşıtı sloganlar attıktan sonra, yine gece hayatının ünlü caddesi Pigalle uğrayıp, oradan da Galerie Lafayette mağazası çevresinden tarihi Madeline Kilisesi meydanına yürüdü. Cumhurbaşkanlığı sarayına giden cadde ve sokakların polis tarafından tutulması üzerine, Opera Meydanına yürüyen göstericiler oradan da tarihi Louvre Müzesi alanına girdi.
Sarı Yelekliler’in gösterileri, geçtiğimiz haftalara göre etkisini kaybetmiş olsa da, polis 6’ncı hafta gösterilerine katılanların daha radikal kişiler olabileceği için güvenlik önlemlerini arttırmıştı. Güvenlik dolayısıyla birçok metro istasyonu yine kapalı tutulurken, Noel alışverişi için sıkça tercih edilen büyük mağazaların çevrelerine yerleşen güvenlik güçleri üst ve çanta araması yaptı. Başkent Paris’te az sayıda da olsa sokağa çıkan Sarı Yelekliler, sokakları ateşe vererek polisle çatıştı. Sarı Yelekliler, hükümeti protesto eylemlerinin 6’ncı haftasında halkın dikkatini çekmek ve turistlerin görmesini sağlamak için tarihi cadde ve sokaklarda gösteri yaptılar. Sayıları oldukça az olan göstericiler ile polis arasında sık sık tartışmalar yaşandı. Polis, Paris Belediyesi binasına girmeye çalışan göstericileri göz yaşartıcı gazla dağıttı. Göstericiler çevredeki çöp bidonlarını ateşe vererek, geçtikleri güzergah üzerindeki açık kahve ve restoranların masa ve sandalyelerini devirdiler. Daha evvelki gösterilerden farklı olarak gösterilerde sivil giyimli silahlı polislerin olması dikkat çekti.Protestolar nedeniyle mağazaların kepenk indirdiği Paris’in Champs Elysees Caddesi’nde, bu hafta gösteri yapılmadı. Geçen haftaların aksine Champs Elysees’deki mağazaların yanı sıra Louvre Müzesi ve Eyfel Kulesi gibi turistik yerler de ziyarete açık tutuldu. Paris’in banliyösü sembolik öneme sahip tarihi Versaille Sarayı önünde yapılacağı açıklanan gösteriye katılanların sayısı ise beklentinin altında kaldı. 1789’da Fransız Devrimi’ne kadar Fransa krallarına ev sahipliği yapan saray yakınında çok az kişi toplanırken, protestocuların çoğu Paris’in merkezi’ndeki cadde ve sokaklarda gösteri yaptı.
Randevu yeri belirsiz bir güzergahta ilerleyen göstericiler, Polis, bazı Cadde ve sokaklara girmeye çalışan göstericileri uzaklaştırmak için biber gazı ve cop kullandı. Yürüyüşe devam eden göstericilerle polis arasında Paris Belediyesinin önünde de gerginlik yaşandı. Polis, taş ve şişe atan göstericilere biber gazıyla karşılık verdi. Eylemciler, bu sırada Bastille meydanına hareket yürüdüler ve çevredeki çöp bidonlarını yaktılar.
İçişleri Bakanlığına gore, Sarı Yelekler “: Fransa’da geçen hafta 33.500 kişilik gösterici grubuna karşılık bu hafta 23.800 protestocunun sokağa inmiş. Paris’te ise bu sayı geçen Cumartesi günü yaklaşık 4.000 kişiye karşı bugün 2.000 protestocunun katıldığı belirlenmiş. Paris’te 109 kişi gözaltına alınmış. bunlar arasında en önemlisi ise
“Sarı yeleğin” liderlerinden Eric Drouet’in tutuklandığı öğrenildi. 33 yaşındaki kamyon şoförü Eric Drouet, kendisini “popüler” ve “tamamen apolitik” olarak nitelendiren kişi olarak tanınan ve Sarı Yelekliler mücadelesinde eylem organizasyonu yapan kişilerden biri olduğu söylendi. Bir düzine protestocunun ortasında, Madeleine semtinde bugün öğleden sonra Vignon sokağı yakınında polis tarafından gözaltına alındı.Ekim ayının ortasında oluşturulan ve ” akaryakıta konulacak ek vergiye karşı ulusal bir blok” olarak nitelendirdiği Facebook sayfasını, hareketin 1 yasası olan 17 Kasım’ın ulusal seferberliğinde harekete geçiren ve on binlerce kişinin izlediği ve buluşma organizasyonlarını gerçekleştiren kişi olarak biliniyor.