T.C. PARİS BAŞKONSOLOSLUĞU DUYURDU : YURTDIŞI BEDELLİ ASKERLİK BİLDİRGESİ

Dövizle Askerlik Hizmeti Uygulaması Hakkında Önemli Duyuru. Uzaktan Eğitim Portalının Hizmete Açılması.
Yabancı ülkelerde yaşayan yükümlülerin dövizle askerlik uygulamasından yararlanma şartlarında yapılan güncel değişiklikler kapsamında:
-Daha önce banka aracılığıyla yapılan dövizle askerlik ödemelerinin doğrudan Başkonsolosluğumuzca tahsil edilmesine imkan tanındığı,
-Dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak için 38 yaş sınırının kaldırıldığı,
-Yükümlülere Milli Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi alma şartının getirildiği,
-Dövizle askerlik hizmeti uygulamasında ödenecek döviz miktarının 1.000 (bin) Avro yerine 2.000 (iki bin) Avro olarak tespit edildiği duyurulmuştu.
Dövizle askerlik uygulamasından yararlanma şartlarından biri olan “uzaktan eğitim” alma ile ilgili internet sitesi 11 Aralık 2018 tarihinden itibaren Milli Savunma Bakanlığımızca hizmete açılmıştır.
Dövizle askerlikten faydalanacak yükümlüler, https://dovizle.msb.gov.tr adresinden “T.C MİLLÎ SAVUNMA BAKANLIĞI DÖVİZLE ASKERLİK UZAKTAN EĞİTİM PORTALI” adlı siteye giriş yapabileceklerdir.
Bu siteye girerek uzaktan eğitim programını tamamlayan Başkonsolosluğumuz görev bölgesinde mukim vatandaşlarımız, kanunda belirtilen belgelerle (*) birlikte başvurularını yapabileceklerdir.
Dövizle askerlik hizmeti bağlamında oturma veya çalışma iznine sahip olarak Türkiye’de geçen süreler hariç olmak üzere yurt dışında en az üç yıl fiilen çalışılmış olması şartı geçerliliğini korumaktadır.
Kanunda belirtilen şartları sağlamadığı tespit edilen yükümlülerin, uzaktan eğitimi tamamlamış olsalar dahi dövizle askerlik başvurularının sonuçlandırılması mümkün olamayacaktır.
Saygıyla duyurulur.
(*) GEREKLİ BELGELER:
Vatandaşlarımızın başvurularında aşağıdaki belgeleri getirmeleri gerekmektedir:
-Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya nüfus cüzdanının aslı ve önlü arkalı fotokopisi.
-İşçi/İşveren statüsünde oturma kartının veya Fransız kimlik kartının aslı ve önlü arkalı fotokopisi.
-Türkiye Cumhuriyeti veya Fransız pasaportunun aslı, birinci ve ikinci sayfaları ile Türkiye’ye girişi-çıkış damgalarının bulunduğu sayfaların fotokopisi.
-Sigorta kartının (“Carte vitale”) aslı ve fotokopisi.
-İki adet vesikalık fotoğraf.
-Başvuru tarihinden geriye doğru -Türkiye’de geçirilen süreler hariç- en az 1095 günü kapsayan kazanç belgesi: Çalışanlar için “Fiche de paie” aslı, işverenler için yeni tarihli KBIS aslı veya işsizlik aylığı alanlar için kazanç belgesi aslı (kazanç miktarı kayıtlı olan Assédic veya RMI/RSA çerçevesinde “Fiche de paie”) ve fotokopileri. Fiilen çalışma durumunu gösteren iş kontratı, “Relevé da carrière”, “Certificat de travail” başta olmak üzere gerekli dayanak belgeleri geriklidir.