PARİS DİN HİZMETLERİ MÜŞAVİRLİĞİ: 2018-2019 YILI UMRE PROĞRAMI

Paris Din Hizmetleri Müsavirligi ile Fransa DİTİB 2018-2019 yılı Umre Proğramı.
. 1) Her sene oldugu gibi bu sene de Yılbası, Subat ve Nisan tatillerinde 2 haftalık Umre turları düzenlenmistir. Ramazan umresi ise ayrıca duyurulacaktır. Bunun dısında, en az 35 umreciden olusan gruplara, en az 6 hafta önceden talep edilmesi ve Diyanet Isleri Baskanlıgı tarafından onaylanması ve imkân saglanması halinde istenilen tarihlerde özel turlar düzenlenebilecektir. Bu turların fiyat ve sartları ayrıca belirlenecektir.

. 2) Bu turlarda 20 umreci kaydeden din görevlilerimiz görevlendirilebilecektir.

. 3) Gruplarımız yaklasık 45 kişilik olarak planlanmaktadır. Bu sayıasılamayacagı için, fazla basvuru durumunda umrecilerimizle istisare edilerek baska bir tura aktarılabilecektir.

. 4) Gidiş-dönüsler Paris CDG, Lyon, Basel ve -grup olusması halinde- Toulouse havalimanından Istanbul aktarmalı olarak yapılacaktır. Evden havalimanına ve havalimanından eve ulasımlar umrecilerin kendi imkânlarıyla gerçeklesecektir. Dönüsü açık bilet verilememektedir. Ancak umrecilerimiz fark ödeyerek kendileri degisiklik yapabileceklerdir. Istanbul’dan binip yine Istanbul’da inecek olan 22 yasından büyük umrecilerimiz 150 Avro daha eksik ödeyeceklerdir.

. 5) Program ‘önce Medine sonra Mekke’ seklindedir. Medine’de oteller Harem’e yürüme mesafesindedir. Mekke’de ise Harem’e servisle ulasım saglanacaktır. 2, 3 ve 4 kisilik odalarda konaklanacak; sabah kahvaltısı ve aksam yemegi otelde tabldot seklinde verilecektir.

. 6) Suudi Arabistan’a varıstan itibaren ‘Diyanet Isleri Baskanlıgı Umre Organizasyonu’na dâhil olunacak ve verilen hizmetlerin tamamından (ulasım, saglık, hastane, ambulans, kayıp, karsılama, irsat, Arafat, Mina, Müzdelife, vs.) yararlanılacaktır.

. 7) Gidiş ve dönüşü Fransa’dan yazılmakla birlikte, herhangi bir sebeple Fransa-Istanbul uçusunu gerçeklestiremeyenler, dönüste de Istanbul-Fransa uçuşundan yararlanamayacaklardır.

BAŞVURU İÇİN GEREKEN ŞARTLAR VE BELGELER

. 1) Dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli ve 3 boş vize sayfası bulunan biyometrik fotograflı Türk veya Fransız pasaportu. (Çifte vatandaş olanların Türk Pasaportu ile basvurmaları daha uygun olacaktır.)

. 2) Fransa vatandaslıgı olmayanlar için uçuş tarihinden itibaren en az 2 ay geçerli olan oturum kartı.

. 3) Nüfus Cüzdanı fotokopisi (Türk vatandasları için).

. 4) ACW 135 menenjit asısının yapıldıgını gösteren WHO logolu sarı renkli imzalanıp kaselenmiş son üç yıla ait uluslararası ası karnesinin aslı. (2016 sonu itibarıyla alınmış olması gerekir).

. 5) Iki adet biyometrik fotograf. (Arkasına kisinin adı-soyadı ve Basvuru Formunda bulunan kayıt numarası yazılacaktır).

. 6) 18 yasından küçükler için veli muvafakatı (autorisation du sorti du territoire) ve ebeveynin Fransa’ya ait renkli kimlik fotokopisi (https://www.service-public.fr/particuliers/vosdroits/F1359).

. 7) “Conseiller pour les Affaires Sociales” adına kesilmiş ücret çeki (iş yeri çeki kabul edilmemektedir). Ödeme havale seklinde yapılacaksa, açıklama kısmına; ‘kayıt numarası, umrecinin adı, umre turu numarası yazılmalı ve ‘umre ücreti’ oldugu belirtilmelidir. (Örnek: 214, Musa KAVSITLI, 1. Tur, Umre ücreti). (Conseiller pour les Affaires Sociales’ın hesap numarası Din Görevlilerimiz aracılıgı ile daha sonra sizlere bildirilecektir).

. 8) Suudi Arabistan makamları aynı hicrî yılda ikinci kere umreye gidecek olanlardan 500 Avro ek harç1

PARIS Din Hizmetleri Müsavirliği ve Fransa DİTİB
talep etmektedir. Bu durumdaki umrecilerimizin bu meblagı da ödemeleri gerekmektedir.
. 9) 45 yasından küçük olup yalnız gidecek bayanlara Suudi Arabistan makamlarınca umre vizesi verilmediginden, bu bayanların başvurusu ancak 18 yasından büyük erkek mahremi (refakatçisi) ile birlikte kabul edilecektir. Bu durumda olan bayanlar evlilik cüzdanını da teslim edeceklerdir.

. 10) Evrak eksik oldugunda basvuru kabul edilmeyecektir.

UMRE TURLARI (IKİ HAFTALIK)

İki haftalık turlar gidiş-dönüş dâhil 12-14 gün olacaktır. Ancak, uçak programı ve otel rezervasyonlarının zorunlu kılması halinde Mekke ve Medine süreleri degisebilecektir.

Tur No: GidişDönüşTarihi Son Basvuru Tarihi 2 Kişilik odada (kişi başına) 3 Kisilik
odada (kişi başına ) 4 Kisilik odada (kişi basına ) Ögrenci Fiyatı 02-11 yasarası 2 yaşa kadar :
1: 23.12.2018 Pz. 05.01.2019 Ct. 30.11.2018 1580 € 1530 € 1480 € 1350 € 1225 € 300 €
2:10.02.2019 Pz. 23.02.2019 Ct. 12.01.2019 1480 € 1430 € 1380 € 1250 € 1200 € 275 €
3: 17.02.2019 Pz. 02.03.2019 Ct. 19.01.2019
4: 24.02.2019 Pz. 09.03.2019 Ct. 26.01.2019
5: 07.04.2019 Pz. 20.04.2019 Ct. 09.03.2019
6: 14.04.2019 Pz. 27.04.2019 Ct. 16.03.2019
7: 21.04.2019 Pz. 04.05.2019 Ct. 23.03.2019

Tablolarla ilgili açıklamalar:

. (1) Uçuş tarihlerinde 1-2 günlük degisiklik olabilir.

. (2) On bir (11) yasını bitirmiş olan çocuklarla, ögrenci belgesini ibraz eden üniversite ögrencileri -dört kisilik odada kalmak sartıyla- kisi başına, yılbası tatilinde 1350 Avro, diger tatillerde 1250 Avro

T.C. PARIS Din Hizmetleri Müsavirliği’ne veya Fransa DİTİB’e ödeyeceklerdir.

. (3) 3-11 yaşarası çocuklar için anne-babanın kalacagı odaya ilave yatak verilecek, iki yaşını bitirmemişçocuklar için ise odaya ilave yatak verilmeyecektir.

. (4) Yaş hesaplamasında umreden dönüştarihi esas alınmaktadır.

KAYIT İŞLEMLERİ

. 1) Umre kayıtları DİTİB merkezlerinde veya camilerinde Din Görevlilerimiz tarafından internet üzerinden yapılacaktır.

. 2) Geçen sene hac ve umre kaydı yapmış olan din görevlilerimiz aynı programa aynı sifreleriyle kayıt yapacaklardır. Programa ilk defa girecek görevlimiz [email protected] adresine kendi ismini, sicil numarasını ve mail adresini bildirerek programın adresini ve giriş sifresini talep edecektir. Ayrıca umre ile ilgili her türlü soru ve sorunlarını [email protected] adresine iletecektir.

. 3) Her bir umrecinin evrakı görevlimiz tarafından kontrol edilerek teslim alınacak; eksik evrakı olanların kaydı kesinlikle yapılmayacaktır. Her bir turun son basvuru tarihinde evrakların DİTİB merkezine nasıl ulastırılacagı görevlimize ayrıca bildirilecektir.

. 4) Kayıt esnasında her umreci tek tek kaydedilecek, 45 yasından küçük bayanların kaydı yapılırken mutlaka mahremi (refakatçisi) eklenecek ve akrabalık derecesi belirtilecektir.

. 5) Kayıt islemi tamamlandıktan sonra Kayıt Formu 2 nüsha olarak yazdırılıp umreci ve kayıt görevlisi tarafından imzalanacak; bir nüshası umreciye verilecek, diger nüshası da Görevliler tarafından Hac- Umre Bürosu’nun “58 Rue Lénine, 93170 Bagnolet” adresine gönderilecektir.

BILINMESİGEREKEN DIGER HUSUSLAR

. 1) Vizeler Suudi Arabistan’ın Paris Büyükelçiliginden alınacaktır. Vizelerin alınmasında umrecinin pasaport ve Fransa oturumları ile Suudi Arabistan Büyükelçiliginin kıstasları belirleyici oldugundan, bazı adaylara vize alınamamasından Din Hizmetleri Müsavirligimiz sorumlu degildir.

. 2) Umrecilerimiz Cidde, Mekke ve Medine’de Diyanet Isleri Baskanlıgımızın saglık hizmetlerinden yararlanacak olmakla birlikte, kronik hastalıgı olanların kullandıkları ilaçlardan yanlarına yeterince almaları, ayrıca bu ilaçlara dair doktordan alacakları Ingilizce veya Arapça bir belgeyi yanlarında bulundurmaları uygun olacaktır.

. 3) Umreciler Suudi Arabistan’a girmesi yasak maddeleri ve yayınları yanlarında bulundurmayacaklardır.

. 4) Umreciler Din Hizmetleri Müsavirligince hazırlanan seyahat programına aynen uymakla yükümlüdürler; haklı sebepler veya kafile baskanınca takdir edilecek mazeretler dısında yerlestirildikleri gruptan ayrılmayacaklardır.

. 5) Umrecilerimiz Mekke ve Medine’deki ikamet yerlerinde ve seyahat esnasında sebep olacakları her çesit zararı tazmin etmekle yükümlüdürler.

. 6) Suudi Arabistan kurum ve kuruluşlarından kaynaklanabilecek olumsuzluklardan Din Hizmetleri Müsavirligi sorumlu degildir.

. 7) Basvurudan sonra, ancak seyahatten önce vefat eden umrecimizin parası, -o tarihe kadar yapılan masraflar düsülerek- kanuni işlemlerin tamamlanmasından sonra varislerine iade edilecektir.

PARIS Din Hizmetleri Müsavirliği ve Fransa DİTİB

. 8) Suudi Arabistan’da vefat edenlerin cenazeleri vefat ettikleri yerde defnedilmektedir. Ölen kisinin üzerinden çıkan degerli esyalarla paralar Din Hizmetleri Müsavirligine intikal ettigi takdirde kanuni varislerine iade edilecektir. Defin ile ilgili her türlü islemler Diyanet Isleri Baskanlıgınca yürütülür.

. 9) Umreye gitmekten vazgeçenler, vazgeçtiklerini Müsavirligimize yazılı olarak bildirdikleri tarih itibariyle otel, uçak, vize ve benzeri islemler için yapılan ödemeler düsüldükten sonra kalan meblağ, bildirecekleri banka hesabına havale edilir.

. 10) Uçuslarla ilgili gecikme veya maddi, fizikî ve bedenî mağduriyetler, geç gelen veya kaybolan bagajlar gibi sorunlardan ilgili havayolu şirketi sorumludur. Bu tür sorunların, uluslararası antlasmalar gereği bizzat yolcu veya bir yakını tarafından havayolu şirketine aktarılması gerekmektedir. Bunlarla ilgili her türlü yazışma, yolcu ile havayolu şirketi arasında gerçekleşir.

. 11) Burada yazılı olmayan hususlarda meydana gelecek, sorun ve anlaşmazlıklar Paris Din Hizmetleri Müsavirligi tarafından çözüme kavuşturulacaktır.

. 12) Kayıt yaptıran umrecilerimiz bu duyuruda belirtilen hususları kabul etmiş sayılırlar.

. 13) Umrecilerimize makbul bir umre diliyoruz.