AZERBAYCANLI RESSAMLAR CARROUSEL LOUVRE’DA AÇILAN ULUSLARARASI ÇAĞDAŞ SANATÇILAR SERGİSİNDE

Dünya sanat başkenti Paris’te 11 yıldan bu yana aralıksız olarak her yıl 2. kere kapılarını Fransa’nın ve dünyanın bir çok tanınan ülke sanatçılarına kapılarını açan Carrousel du Louvre sergi salonu 25,26 ve 27 Mayıs 2018 tarihleri arasında 450 Fransız ve yabancı sanatçıının 1700 aşkın eserinin sergilendiği sergiye kapılarını 22’nci kez açtı. Carrousel du Louvre sergide, şaşırtıcı renk ve tasarımlar ile ressamların egzotik çalışmaları dikkat çekti.
Uluslararası Çağdaş Sanat Sergisi olarak düzenlenen sergide, Azerbaycanlı ressamlar ve Türkiye’den gelen sanatçıların eserlerinin de sergilendiği görüldü. Çalışmalarını uzun yıllardan beri Paris’te sürdüren, Ressam Toğrul Narimanbekov’un kızı Asmar Narimanbekov,Louvre Carrousel’de katıldığı 450 Uluslararası sanatçılar arasında yer alıp açtığı sergide, Azerbaycanlı genç sanatçılara da yer verdi, Asmar Narinmanbekov’un kendi eserlerinin yer aldığı sergisinde, mesleki dayanışma çerçevesinde Türkiye’den gelen ressam K. Muzaffer Gencer ile Azerbaycanlı Genç sanatçılardan Fidan Aliyeva ile Camile Sultan’ın çalışmalarına da yer verdiği görüldü.Louvre Carrousel’de tüm sanatçıların Çağdaş Sanat yaratıcılığını ortaya çıkaran sergi, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen sanatçılar ve sanatseverler için büyük bir fırsat oldu. Sanatçılar yaptıkları eserleri sergileme imkanı bulurken, sanat severler ise onlarca farklı eseri düzenlenen bu sergide görüp satın alabildiler. Aynı şekilde bir çok sanat galerisi de sanatçılarla irtibat kurup gelecek günlerde sanatçıların eserlerini galerilerinde sergilemek için diyalog oluşturdular.
Açıldığı yıldan itibaren sanatçılar ve sanatseverler açısından giderek yükselen değer olarak tanımlanan ve kurulduğundan bu yana 100.000’den fazla ziyaretçi ile sanat aleminde basil başına bir yer edinen Carrousel du Louvre serge salonu, çağdaş sanat için bir ölçüt Kabul ediliyor. Genel halk için sanata doğrudan erişim imkanı sunuyor, erişilebilir sanat eserleri elde etmek için 11 yıldır göz ardı edilemiyecek buluşma noktası aldu Art Shopping, sanat sever ziyaretçilerin uluslararası tanınmış sanatçılarla tanışmaları için bir anlamda büyük bir fırsat olarak kabul edildiği düşünülüyor. Paris’in tarihi dünyaca ünlü Louvre Müzesi bünyesinde 11 yılda 22’nci kez açılan Art Shopping yaklaşık 10.000 kişinin ziyaret etmesini bekliyor. Resim, Fotoğrafçılık, Heykel ve Dijital Sanat üzerine yapılan çalışmalar, Çağdaş sanat en meraklıları ve seçici koleksiyoncuların elinde kategorilerini bir araya getirmeyi hedefliyor. Büyüleyici eserleri benzersiz şekilde olağanüstü eserler yoluyla bir çok milletten sanatçının katılımıyla tam bir sanat dünyası turu yaşanıyor, Carrousel du Louvre sergi salonunda.