PARİS’TE KELDANİ DÜĞÜNÜNDE, GELİN İLE DAMAT NİKAHA AT ÜZERİNDE GELDİLER.

Paris’te Keldani iş adamı Yelda Yaramış, oğlu Georges Yaramış’a Paris’te uzun süre konuşulacak muhteşem bir düğün yaptı. Başkent Paris’te Son zamanların en görkemli düğünlerinden biri geçen hafta sonu gerçekleşti. Keldani iş adamı Yelda Yaramış, oğlu Georges Yaramış, Maria Yaramış ile Paris’teki Keldani Cemiyet hayatının önde gelen konuklarının tanıklığında evlendi. 29 yaşındaki Georges Yaramış’ın hayatını birleştirdiği 27 yaşındaki Maria Yaramış düğününde çok şık bir gelinlik giydi. Paris’teki ünlü bir modaevinin özel kreasyonundan seçilen gelinlik göz kamaştırırken, Damat Geroges da aynı şekilde Paris’teki erkek giyiminde ünlenen moda evinde özel sipariş üzerine dikilen smokin giydi.
Georges ile Maria Yaramış’ın düğününde, Keldani gelenekleri eksiksiz uygulandı. Düğün sabahı, oğlan evinde aile yakınları ve uzaktan gelen davetliler hep birlikte kahvaltı yapıp, Kız evinden gelini almak üzere halay çekip eğlenerek zamanı doldurdular. Damadı ve gelini almaya gelecek olanları heyacanla bekleyen, aynı zamanda damat tarafıyla akraba olan Hakkı ve Cero Yaramış çifti ve yakınları, evi beyaz taklarla süslemişler, damat ve yakınlarını bekledikleri görüldü. Damat evinden hareket eden araç konvoyunun öncülüğünü damadın küçük kardeşi Simon Yaramış, kapıları yukarıya doğru açılan Spyker C12 Zagato marka çok ses çıkaran spor araba ile adeta biz geldik dercesine kızevine gelen konvoyun öncüsüydü.
Oda Ne ? Gelin Maria Yaramış, beyaz atlı Prens Georges Yaramış’ı beklerken, Beyaz bir at üzerinde damat Georges ile doru bir at üzerinde sağdıç Michel Yaramış, kızevinin kapısına geldiler. Alkışlar arasında attan inen sağdıç ile damat yine alkışlarla evin bahçesine özel davetliler için hazırlanmış yiyecek ve içeceklerin konulduğu kokteyl düzenindeki alana alındılar. Yerel Keldani sanatçı Yakup Adikti, bir birinden güzel türküleri seslendirdiği ortamda davetliler halay çekip bir süre kızevinde gelini alıp götürmek için eğlenerek beklediler. Gelinin hazır olduğu mesajı geldi ve bahçenin ortasına konulan koltuğunda oturan damat Georges, kah davetlilerle halay çekerek kah içkisini yudumluyarak zaman doldurması son buldu. Kızevinden gelini alan damat tarafı gelinin ailesi ve yakınlarıyla Dini nikah töreni için Keldani kilisesine gitmek üzere yola koyuldular.
Paris’in banliyösü Arnouville’deki Saint-Jean Apotre Kilisesi ayin salonu, Yaramış ailesinin Oğulları Georges ve gelinleri Maria Yaramış’ın dini nikah törenini izlemek üzere gelenler tarafından doldurulmuş ve kıyılacak olan dini nikahı bekleyen davetliler, gelin ile damat, kilisenin avlusuna at üzerinde girişlerini ayakta alkışladılar. Davetliler, genç çiftin at üzerinde bol bol fotoğraflarını çekmelerinden sonra, atlardan inen gelin ile damat, dini nikah töreni için içeri girdiler. Dini nikahı kıyacak olan din adamları Sabri Anar, Michael Dumand ve Aziz Yalap, genç çiftin yerlerine oturmaları üzerine, dini nikah merasimi başladı. Keldani Din adamları tarafından genç çift için dualar okundu, nasihatlar edildi ve kutsal kitap incil genç Yaramış çiftine hediye edildi. Dini nikah için din adamlarının huzurunda ömür boyu birlikteliklerinin imzalarını atan Georges ile Maria Yaramış çifti, daha sonra yakınlarıyla birlikte dini nikahı kıyan din adamlarıyla hatıra olarak aile fotoğrafları çektirdiler.
Georges ile Maria Yaramış çiftinin düğünün eğlence bölümü için, kilise çıkışı, genç çiftin ailesine ait olan düğün salonu Palace de Villilers salonuna gelen davetliler, damadın babası Yelda ve Annesi Marta Yaramış tarafından düğün salonun yan tarafına davetliler için itinayla hazırlanıp kurulmuş resepsiyon alanında misafirlere ikram etmek için neler hazırlatmışlar neler, Bir yanda kadınlar gözleme açıp lahmacun ikram ederken, diğer tarafta özel kömür ateşinde çevrilen kuzu etini itinayla kesip tabaklara koyan usta aşçılar, bardaklara alkollü ve alkolsüz içecek dolduran garsonlar, herşey Georges ile Maria’nın düğünü için gelen davetliler için özel hazırlanmış, akşam yemeği göncesi yapılan hazırlıklar. Dini nikah sonrası kiliseden gelen davetlilere ikram yapılmadan evvel, yine açık havaya kurulmuş, temsili resmi nikahın kıyılacağı tören alanı için ayrılan bölümde davetliler yerlerini aldılar. Paris’in banliyösü Sarcelles, Keldani camiiasının çoğunluk olarak yaşadıkları yerin eski belediye başkanı ve şimdi Sosyalist Parti Milletvekili François Pupponi Georges ile Maria Yaramış çiftinin temsili resmi nikahını açık havada kiymak üzere genç çifti bekledi. Genç çift resmi nikaha da kiliseye geldikleri gibi at üzerinde geldiler. Alkışlar arasında atlardan inen gençler açık havada kıyılacak ve bir ilk olan resmi nikah töreninde hazır bulunup izlemek üzere gelip yerlerine oturmuş olan konukların arasından geçen çift kendileri için ayrılmış olan resmi nikah alanındaki koltuklarına oturdular. Sarcelles eski belediye başkanı Pupponi, genç çift için geleceğe yönelik çok güzel sözler söyleyip ömür boyu mutluluklar diledi.
Temsili Resmi Nikahı kıyılan Georges ile Maria Yaramış, merasimin ardından davetlileri, kendileri için sokağa kurulup hazırlanmış olan yiyeceklerin bulunduğu resepsiyon alanına davet etti. İkram edilen yiyecek ve içecekleri içip daha sonra sabahın ilk saatlerine kadar sürecek olan genç çiftin düğün eğlencesi için salona geçtiler. 1500 kişinin davetli olduğu salona girişte özel görevliler konuklara oturacakları yerleri gösterip yerleşmelerine yardımcı oldular. Masalar çok güzel çicek ve benzeri şekilde dekore edilmiş, alkollü ve alkolsüz bir çok çeşit içecek ve meze dolu tabakları hazırlanıp davetliler için masalara konulmuş şekilde, hazırlanmıştı. Düğüne renk katan sanatçılar ABD’de yaşayan Keldani asıllı sanatçı Juliano Jendo ile Linda George ikilisi gece boyunca söyledikleri türkülerle davetlileri coşturdular. Genç çift için beklemedikleri sürprizler de vardı. Damadın amcası Fehmi Yaramış, yiğeni Georges’in çok sevdiği sanatçılardan Rafet El Roman’n gecenin sürprizi olarak sahneye çıkarırken, bir başka sürpriz ise ünlü fransız ama şarkıcı Gilbert Montagné idi, sanatçılar çalıp söyledikleri parçalarla davetlileri coşturdular, halaylar çekildi dans edip coşkuyla oynayıp unutamıyacakları bir gece yaşadılar. Konuklar hiç durmadan fotoğraf çekip sosyal medyada paylaştı. Paris’teki düğün dünyası ve eğlence mekanlarının önde gelen salonlarından Palace de Villiers sahiplerinden Yelda ile Marta Yaramış Ailesinin kendi salonlarında gerçekleşen düğün töreni Cumartesi günü sabah 11:00 kahvaltıyla başladı. Politika, iş, sanat ve cemiyet hayatının ünlü isimlerinin katıldığı davette Yaramış, Aileleri misafirleri ile yakından ilgilendiler. Ayrı ayrı mekanlarda düzenlenen düğün etkinliği akşam yemekleri gecenin ilerleyen saatlerinde canlı performans ile devam etti. Yaramış ailesini bu mutlu gününde yalnız bırakmayan bizzat Türkiye’den özel olarak düğün için gelen davetliler arasında Hakkarı Milletvekili Fehmi Öztunç, Ankara Barosu Avukatlarından Mehmet Tahir Eminoğlu, Yapı-Yol Sen Antalya Şube Başkanı Bayram Baran, Hakkarili iş adamı İzzet Acar, Sanat dünyasının Uluslararası tanınan Menejer Erkan Özarman, Paris’ten İşadamı Super Marche İstanbul ‘un sahiplerinden Ramazan Gültekin, Ekin Frit Sahiplerinden İmam Şahin, buraad ismini sayamadığımız bir çok iş ve Paris’teki Türk ve Keldani toplumunun ileri gelenleri ile iş çevrelerinden işverenler, Georges ile Maria Yaramış’ın düğünündeydiler. Fotoğraflarla Georges ile Maria Yarımış çiftinin Paris’deki düğününe katılan davetliler.