FRANSA’DA SAATTE 158 KM HIZLA ESEN FIRTINA CAN ALDI

Fransa’da kuvvetli esen fırtına ülke genelinde 75 bin evin elektriksiz kalmasına neden oldu . Başkent Paris’te bazı banliyö trenleri ray üzerine devrilen ağaçlar yüzünden aksadığı açıklandı. Fırtına yüzünden bazı bölgelerde turuncu alarm ilan edildiği öğrenildi.

Fransa’nın Batı kesiminde kuvvetli esen fırtına yüzünden 22 farklı bölgede turuncu alarm verildi. Ayrıca bazı bölgelerde kar yağışı nedeniyle elverişsiz hava şartları yaşamı zorlaştırırken, bu bölgelerde fırtına etkisi olmamasına rağmen yoğun kar yağışı normal hayatı etkilediği belirtildi. Fransa’nın büyük bir kısmında fırtınanın esmeye devam edeceği Meteoroloji yetkililerince duyuruldu.

Bordeaux kentinin kuzeyinde yer alan bir kasabada, kötü hava koşulları nedeniyle yoğun şekilde kullanılan bulvar üzerine bir ağacın devrilmesi sonucu 60 yaşındaki otomobil sürücüsünün kullandığı otomobil ağaca çarptı ve sürücü hayatını kaybetti. Olay yerine gelen polis ve itfaiye ekipleri yola devrilen ağacı kaldırıp yolun trafiğe açılmasını

Fransa’nın Kuzey kesiminde ise yoğun yağış nedeniyle sel baskınlarının olmasından dolayı Kuzey bölgesi de turuncu alarmda olduğu kaydedildi. Paris’teki Eyfel Kulesi’nin tepesinden Meteoroleji ölçümü verilerine göre saatte 132 km hızında esen fırtına Fransa’nın Kuzey batısında yer yer saatte 158 km hıza ulaştığı da verilen bilgiler arasında. Bazı bölgelerde bu hafta ortasında yoğun kar yağışı beklenildiği açıklandı.