ULUSLARARASI 5. PARİS FOTOĞRAF YARIŞMASI BAŞLADI

Fransa’daki Türk Toplumuna yönelik yerel haber sitesi www.hodrimeydan.net olarak 29 Ekim 2018 yılında ilkini düzenlediğimiz ” Paris 1. Uluslararası Ödüllü Fotoğraf yarışmasının bu sene de geçen yıllarda olduğu gibi 29 Ekim 2022 tarihinde Paris 5. Uluslararası Fotoğraf yarışmasını bugün itibariyle başlatmış bulunuyoruz.

İlk olarak 29 Ekim 2018 tarihinde düzenlenen ve 29 Nisan 2019 tarihinde son bulan yarışmaya 618 yarışmacı katılmıştı. Yarışmada dereceye giren ve kazanan fotoğrafları gönderenler : 1. Dr. Serdar Çelebi,(Paris) 2. Yaşar Cihan, (Paris) 2. Necdet Bozali (Trabzon)Jüri özel ödülü Cengizhan Türkoğlu (Sakarya ) İkinci yarışma 29 Ekim 2019 tarihinde başladı ve 29 Nisan 2020 tarihinde yarışma son bulmuştu. Bu yarışmaya 2075 kişi gönderdikleri fotoğraflarıyla katıltı. 12 kişiden oluşan jüri üyelerimiz gelen 2075 fotoğraf arasından 5 fotoğrafa ödül verilmesini uygun bulmuştu.

Bu yarışmada, ilk yarımşada 4 yarışmacıya ödül verirken, bu yarışmada ilk yılın yarışma birincisi adına fazladan 500 euro Dr. Serdar Dalkılıç Prestij ödülü adına koymuştuk. Jüri üyeleri, Ankara’dan Selma Kotancı adlı yarışmacının fotoğrafıın Prestij ödülüne layık bulmuş. Bitlis’ten Özkan Olcay’ın gönderdiği fotoğrafa birincilik ödülü, Trabzon’dan Elmas Cumcu’nun gönderdiği fotoğrafı ikincilik ödülü verirken, Van’dan Musa Talaşlı’nın gönderdiği Fotoğrafa üçüncülük ödülünü uygun görmüştü. Jüri özel ödülü ise Antalya’dan Ekrem Şahin adlı yarışmacıya verilmesini uygun bulmuştu.

Ayrıca, yarışmaya katılan ve her jüri üyesinin belirlediği 20 fotoğraf toplam 240 fotoğraf arasında sırılamada dereceye giren 25 yarışmacı ‘ Elmas Karası Adlı Şiir kitabı kazanmışlardı. Ödül kazananların ödül paraları kendilerine Western Union aracılığıyla adreslerine gönderildi. Paris 3 Uluslararası ödüllü Fotoğraf yarışması yine geçen yıl olduğu gibi 29 Ekim günü başlatılara (29/10/ 2020 ) ve son katılma tarihi 29 Nisan 2021 günü gecesi saat 24 H 00 itibariyle son bulmuştu.

Üzülerek belirtmek isteriz ki, ilk sene yarışmanın ödüllerini ve katılımcıların katılım sertifikaları Paris’te düzenlen bir törenle sahiplerine takdim edilmişti. Dünyayı saran Koronavirüs Covid-19 salgın dolayısıyla, Paris 2 Uluslararası fotoğraf yarışması ödül töreni yapılamadı, ama kazananların ödülleri ve katılımcıların katılım sertifikaları hazırlanıp internet üzerinden herkese göndermiştik. 29 Ekim 2020 tarihi itibariyle başlayan Paris 3 Uluslararası Fotoğraf yarışması yine ödül olarak, 1. 400, 2, 200, 3, 100, Jüri özel ödülü 300 euro. Onur ödülü olarak, Paris’te yaşayan kendisini Türk sanat ve kültürüne adamış bulunan, Paris Anadolu Kültür Merkezi Kurucusu ve Başkanı Kardiyolog Dr. Fıtrat Demir Onger adına Onur ödülü olarak 500 Euro belirlenmişti.

Paris Anadolu Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül töreninde 3.uluslararası Paris Fotoğraf yarışmasına katılan 2238 yarışmacı arasından kazananlar açıklandı. 12 kişilik jüri üyelerimiz geçen yıllarda olduğu ödülleri jüri üyeleri belirledi.Kazananlar 1. Volkan Karagülleoğlu Kocaeli, 2. Üstün Özen Erzurum, 3. Bedrettin Yılmaz Eskişehir. Jüri özel ödülü Tolga Bölükbaşıoğlu, Antalya, Dr. Fıtrat Demir Onur Ödülü ies Bedran Baran Süren, Aydın (Didim) kazanmıştı kendilerine ödülleri gönderildi.

Paris’teki Azerbaycan Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül töreninde 4.uluslararası Paris Fotoğraf yarışmasına katılan 2701 yarışmacı arasından kazananlar açıklandı. 12 kişilik jüri üyelerimiz geçen yıllarda olduğu ödülleri jüri üyeleri belirledi.Kazananlar 1. Mahmut Yunusoğli Urfa, 2. Nesrin Ateş Ankara, 3. Adem Öztürk Sinop. Jüri özel ödülü Tibet Arslan İstanbul, Prof. Dr. Şükrü Mehmet Ömür Onur Ödülü ise Coşkun Aydın, İstanbul kazanmıştı. Kendilerine ödülleri gönderildi.

Paris 5 Uluslararası ödüllü Fotoğraf yarışması yine geçen yıl olduğu gibi 29 Ekim günü başlatılarak (29/10/ 2022 ) ve son katılma tarihi 29 Nisan 2023 günü gecesi saat 24 H 00 itibariyle son bulacak. Bu sene Onur ödülünü, Fransa’da Türk Turzimine yaptığı katlıkalardan dolayı Pasha Tours ve Grup Teker’in sahibi Mümtaz Teker, adına verilmesi uygun görüldü. Tüm katılımcılara şimdiden başarılar dileriz. Uluslararası Paris Fotoğraf Yarışması organizasyonu olarak.