FRANSA’DA HAVAYOLU YER HİZMETİ ÇALIŞANLARI GREVE GİTTİ

Fransa’da havayolu yer hizmetleri çalışanları grevde. Fransa’da havayolu yer hizmetlerinde çalışanlar 30 Haziran 1 Temmuz 2022 tarihleri arasında 2 günlük grev kararı aldılar. Paris’teki Orly ve Roissy havaalanı yer hizmeti çalışanlarının başlattığı 2 günlük grev sonucu bazı tarifeli uçuşların iptal edildiği duyuruldu.

Fransa ulusal hava yolu şirketi Air France, tarifeli uçak seferlerinden 62 uçuşu iptal ettiğini açıkladı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne göre, DGAC, havayollarından uçuş programını %17 oranında azaltmasını talebinde bulunduğu öğrenildi. Türk Havayolu şirketi THY bazı uçuşları iptal etti. Paris’teki iki havalimanına inecek ve kalkış yapacak. Altı uçuştan biri 30 Haziran 2022 Perşembe günü Perşembe günü iptal edileceği kararlaştırıldı. 1 Temmuz 2022 Cuma günü Paris’in Orly ve Roissy Charles de Gaulle havaalanlarında karanlık bir gün olacağı duyuruldu. Havaalanı çalışanların üyesi olan 6 sendika ortaklaşa aldıkları 2 günlük uyarı grevinin, anlaşma sağlanmaz grevin gelecek günlerde süreceği belirtildi.

Genel İş Sendikası CGT üyesi bir yetkilinin basına yaptığı açıklamaya göre 2 günlük grev süresince “Mutlak bir karmaşa olacağını ve uzun kuyruklar oluşacağını ifade eden sendika üyesi, uçuş gecikmeleri ve iptaller kesin olacak dedi. Sendika yetkilisi “Taleplerimiz karşılanmadığı sürece greve devam edeceğiz. Maaş artışı talepleri karşılanmadığı sürece grevin devam edeceğini söylüyor.