AVRUPA BİRLİĞİ : YİYECEK VE İÇECEK ALANINDA PLASTİK AMBALAJI YASAKLIYOR

Avrupa Birliği Üyesi ülkeler,1 Ocak 2022’den itibaren plastiğe sarılmış işlenmemiş taze meyve ve sebzelerin satışını yasaklıyor. Ancak, mevcut ambalaj stoklarının tüketimini sağlamak için 1 Ocak 2022’den önce üretilen veya ithal edilen meyve ve sebzeler için 6 aylık bir tolerans süresi tanındı. Getirilen yeni uygulamaya göre, toplamda yaklaşık 30 taze, işlenmemiş meyve ve sebzenin plastik ambalajsız satılması gerekiyor.

Marketlerde hazırlanmış ve plastik ambalaj içine yerleştirilmiş : pırasa, kabak, patlıcan, biber, salatalık, patates ve havuç, domates, soğan, şalgam, lahana, karnabahar, yaban havucu, turp, enginar gibi köklü sebzeler. Dalda yetişen elma, armut, portakal, clementine, kivi, mandalina, limon, greyfurt, erik, kavun, ananas, mango gibi benzeri meyveler ve toplu olarak satıldığında önemli bir bozulma riski taşıyan ürünler için yasağın uygulanması kademeli olacaktır. Örneğin, şeftali ve kayısılar, olgun meyveler, kırmızı meyveler kiraz,vişne, ahududu gibi meyveler ile “erken” çıkan sebzeler, yani tam olgunlaşmadan önce ilkbaharda hasat edilenler, 30 Haziran’a kadar alternatif çözümler bulmak ve uygulamak için bir zaman süresi tanınacak. İşlenmemiş taze meyve ve sebzelerin tamamı veya bir kısmı plastik malzemeden oluşan ambalajsız satışa sunulması zorunluluğuna ilişkin 8 Ekim 2021 tarih ve 2021-1318 sayılı Kararnameye duyurulmuştu.

Çevreyi ve insan sağlığı ile diğer canlıların sağlığını koruma amacıyla çıkarılan 2017 yıılndan itibaren kullanımı yasaklanan, pamuklu çubuklar, bardaklar, karıştırıcılar, meyve ve sebze ambalajları ile tek kullanımlık plastik ürünler. Avrupa Birliği ülkeleri her yıl yaklaşık 25 milyon ton plastik atık üretiyor ve bunların ortadan kalkması onlarca yıl alıyor. Market ve benzeri kuruluşların bu plastikleri üretmesini, kullanmasını veya pazarlamasını yasaklamak için, son yıllarda Fransa ve Avrupa Birliği düzeyinde çeşitli yasalar çıkarılıp onaylandı.Tek kullanımlık plastik poşetler: 2017’den beri bitti. Yasaktan önce, Fransa’da her yıl market ve mağazaların kasalarına 5 milyar adet tek kullanımlık plastik poşet dağıtıldı. Kullanımı yasaklanan bu plastik torbalar kullanıldığında, bu torbaların yok olması için birkaç yüz yıl gerekiyor. Denizde yaşayan canlılar ile kuşlar tarafından yenilip yutulması bu hayvanların canından ediyor.

Bu nedenle, 17 Ağustos 2015 tarihli enerji geçişi ve çevreyi koruma yasası gereğince satış noktalarında malların paketlenmesine yönelik tek kullanımlık plastik kasa poşetlerinin ücretli veya ücretsiz dağıtımına son verdi. Herhangi bir işletme belirtilen bu yasağa uyulmaması halinde, Çevre Kanunu’nun öngördüğü yasaların ihlali söz konusu olup iki yıla kadar hapis ve 100.000 euro para cezasına çarptırılacaktır.