FRANSA’DA BİR TÜRK’ÜN DE ADI KARIŞTIĞI SAHTE PARFÜM ÇETESİ YAKALADI

Fransa’da bir Türk’ün yönettiği sahte parfüm çetesi çökertildi. Fransa’da 27 yaşındaki bir Türk vatandaşı tarafından yönetildiği ileri sürülen ünlü marka parfümlerin sahtesini üretip internet üzerinden pazarlayan 11 kişi yakalandı.Gözaltına alınan zanlıların arasından 5 kişi tutuklandı. Sahte parfüm üretip pazarlayan şebeke, Facebook, Marketplace gibi satış sosyal ağlar üzerinden 2019 yılından bu yana satışını yaptığı belirtildi. Aralarında Fransa’nın tanınmış parfüm firmaları “Chanel.5, J’adore de Dior” gibi piyasa değeri olan sahte parfümleri satan şebeke çökertildi. Dolandırıcılık ve sahte ürünlerle mücadele şubesi tarafından ortaklaşa düzenlenen operasyonda şebekenin 27 yaşındaki şefi olduğu ileri sürülen Türk vatandaşı ile birlikte yakalanan 11 kişiden 5’i tutuklandı.
Fransız polisi geçen bahar ayından bu yana takibe aldığı Sebekeyi yönettiği belirtilen Türk vatandaşının Seine-Saint-Denis banliyösünde oturduğu ve Aubervilliers, Saint-Ouen ile Clichy semtinde deposu bulunduğu anlaşıldı. Depolara eş zamanlı baskın düzenleyen polis ekipleri çoğunluğu parfüm olan 100 bine yakın sahte parfüm ve giyim eşyası benzeri ürün ele geçirildiği kaydedildi.
Yapılan araştırmalara göre parfümlerin Türkiye, Polonya ve Bulgaristan’da üretilip Fransa’ya kaçak yollardan getirildiği belirtildi. Sahte ürünlerin bulunduğu depolarda, en az 10 Pakistan vatandaşı şahısı kaçak çalıştırdığı açıklanan 27 yaşındaki Türk vatandaşının sahte ürün satışlardan en az bir milyon euro para kazandığı ve bu paranın bir bölümünü Türkiye’ye bir bölümünü Orleans şehrinde yaşayan Fas uyruklu nişanlısının 53 yaşındaki babası aracılığıyla Fas’a, bir bölümünü de Dubai’ye havale ettiği tespit edildi.
Polisin tahminlerine göre ele geçirilen 4.300’den fazla sahte ürün ele geçirilirken şebekenin şefi, Türkiye’ye ve Dubai’ye bir milyon euro gönderip, Fas’ta ise gayrimenkul yatırımı yaparak satışlardan elde edilen parayı bu sistemle akladıklarından şüpheleniliyor.