FRANSA’DA : MAYIS AYI ORTASI RESTORAN BAR VE CAFELER TERASLARINI AÇACAK

Fransa Covid-19 salgını dolayısıyla uyguladığı bazı kısıtlamaları 3 mayıs tarihi itibariyle kaldırılacağını duyurdu. Restoran ve barlar ile kahvehaneler teraslarını Mayıs ayı ortalarına doğru açabilecekler. Başbakan Jean Castex haftalık sağlık brifingi toplantısında yaptığı açıklamada gün içinde uygulanan yasaklar ile şehirler arası seyahat kısıtlamalarının 3 Mayıs’ta kalkacağını söyledi.

Fransa’nın salgının 3. dalgasındaki piki geride bıraktığını belirtti. Ülke genelinde yüzde 80’inde düşüş olduğunu ifade eden Başbakan Jean Castex, hastanedeki yoğun bakım ünitelerinde hala 6 bine yakın hastanın tedavi gördüğünü açıkladı.

Bazı uygulanan kısıtlamalar 3 Mayıs’ta kalkacak, ortaokul ve liseler ile benzeri okulların ders başı yapacağını kaydeden Başbakan Castex, Mayıs ayının ortalarından itibaren bazı kültür-sanat işletmeleri, sportif faaliyetlerin yapıldığı işletmeler, bazı mağazalar ile bar, kafe ve restoran teraslarını açacaklarını, velakin bazı işletmeler için kısıtlamalar aynı şekilde devam edeceğini belirtti.

Başbakan Jean Castex, bazı işletmeler için kısıtlamaların genel olmadığını daha çok bölgesel bazda olabileceğini vurguladı. Mayıs ortalarına doğru açılmaları planlanan işletmelerin listesini gelecek hafta açıklayacaklarını duyurdu.

Başbakan Castex, 5 farklı ülkeden gelen yolculara 10 günlük karantina uygulanacağını, bu ülkelerle ilgili daha evvel açıklama yapıldığını ve bu ülkere için alınan kararların devam ettiğini belirtti ve Brezilya, Şili, Arjantin, Güney Afrika, Hindistan’dan gelen yolculara 10 günlük karantina uygulanacağını belirtti.