PARİS’TE KELDANİ CAMİASI PASKALYA BAYRAMI KUTLADI

Paris’teki Keldani Kiliseleri’nde Paskalya Bayramı, koronavirüs önlemi çerçevesinde kutlandı. Paris’in Banliyölerindeki Kiliselerde Keldani din adamları, yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında sosyal mesafe kurallarına uyarak Paskalya Bayramı ayini düzenlediler.

Türkiye’den 35 yıl evvel gelip Fransa’nın başkenti Paris’in Sarcelles, Viliers-Le Bel ve Arnouville, Gonesse banliyölerine yerleşen Keldaniler, Paskalya Bayramı dolayısıyla Kiliseleri’nde sosyal mesafe kurallarına uyularak sınırlı sayıda katılımcı ile Cumartesi ve Pazar günü olmak üzere ayin düzenlediler. Kiliselerde düzenlenen ayinde Keldanice ilahiler okundu. İncil’den bölümlerin de okunduğu ayinde, din adamları, koronavirüs salgınının bir an önce sona ermesi için dua ettiler. Ayinin ardından görevliler, sosyal mesafe kurallarına uygun olarak bayramlaşıp, mum yakıp dua edildi. Ayrıca kilise görevliler ayini sosyal medyada canlı yayınlayarak Keldani vatandaşların böylelikle ayini evlerinde izlenmesini sağlamış oldular.

Keldani din adamları yaptıkları açıklamada, Keldani camiası ve diğer inananlar için çok önemli bir bayramı kutladıklarını, bu kapsamda tedbirlere uyarak ayin düzenlediklerini söylediler. Her yıl kilisede cemaatin dolup taştığını ancak bu yıl ( Covit-19 ) salgını dolayısıyla çok az kişinin katılımıyla Cumartesi ve Pazar günü ayin yapmak durumunda kaldıklarını ifade ettiler.

“Bugün bütün dünyayı etkisi altına alan virüs salgını herkesi evine hapsetti. Bütün dünyada özellikle ülkemizde, bölgemizde, şehrimizde salgının sona ermesini temenni ediyoruz. Bunun için dualar ediyoruz. İnşallah Rabb dualarımızı bu bayramda duyacak ve salgını, hastalığı bir an evvel sonra erdirecektir “ dediler. Tüm Hristiyan aleminin ve Keldani camiasının Paskalya Bayramını kutlar sağlık ve huzur ve tüm dünyaya barış ve kardeşlik getirmesini diliyorum.