FRANSA ULUSAL MECLİSİ’NDE ” TARTIŞMALI ” YASA OYLANDI

Fransa Ulusal Meclisi, ülkede gerçekleşen cihat amacıyla yapılan saldırıların sebebi olarak gösterilen, radikal İslamcı eğilimlerle mücadeleyi amaçlayan yasa tasarısını onayladı.Yasa tasarı, Fransız hükümetinin, tehdit olarak değerlendireceği organizasyonlar ile ibadethaneleri kapatma yetkileri ciddi şekilde yeni yasayla artırılıyor.

Bu kurumların ve ibadethanelerin, kin ve nefret oluşturduğu anlaşılır ve şiddet çağrısı yaptığı tespit edilirse yasa gereği harekete geçilecek. Yasa tasarısı ele alınıp görüşmeleri devam ederken, yasa tasarısını İslamafobinin bir devamı olduğunu ileri süren gruplar protesto eyleminde bulunmuşlardı.

Tasarıdaki tartışma yaratan bir bölüm, söz konusu kurum ve ibadethaneler, ülkenin cumhuriyetçi değerlerine bağlılıklarını yazılı olarak sunma şartına ilişkin. Bu kurumların devlet yardımlarından faydalanabilmesi için, liberal değerlere uyulacağı sözü verilmesini şart koşuyor.

Yasa tasarısıyla ilgili olarak Fransız medyasında yer alan habere göre, 10 bin euronun üzerindeki bağışları açıklama zorunluluğu var. Bu da, Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan gibi ülkelerden gelen yardım fonları engellenmeyi amaçlıyor.Ayrıca, Yasa üç yaşın üzerindeki çocukların, evde eğitim almasına ilişkin kriterlerin sıkılaştırılmasını öngörüyor. Yasa, çocukların, merdiven altı yasadışı İslami oluşumlara gitmesinin engellenmek istendiği belirtiliyor.

Yasa tasarısında bulunan bir başka madde ise, doktorların kızlara bekaret testi yapması durumunda gerekli cezaya çarptırılıp hapise atılması söz konusu olduğuna vugu yapılıyor. Birden fazla eşi olan kişilere, Fransa’da ikamet izni verilmesi de yasaklanıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisinin getirdiği bu yasa teklifi, 151 karşı ve 65 çekimser oya karşın, 347 vekilin oyu ile Ulusal Meclis’ten geçti. 30 Mart 2021 tarihinde Senato’da ele alınıp oylanması bekleniyor.