FRANSA SOKAĞA ÇIKMAYASAĞINI 2 SAAT ERKENE ÇEKTİ

Fransa Koronavirüs salgınına karşı oluşturulan sağlık savunma kurulu ve bilim kuruluyla yapılan toplantıda alınan kararları Başbakan Jean Castex Sağlık Bakanlığı binasında düzenlediği basın toplantısında açıkladı. Başbakan Jean Castex, diğer Avrupa ülkelerine oranla Fransa’nın salgını daha iyi kontrol altına almış olduğunu söyledi.

Başbakan Virüsün İngiltere’de görülen mutasyona uğramış yeni haliyle daha fazla bulaşıcı olduğunu belirtti. Başbakan Jean Castex, gereken tedbirlerin alınması sayesinde hastanelerde şimdilik endişeye yol açacak bir yoğunluğun olmadığını ifade etti. Fransa genelinde 25 farklı bölgede yürürlükte olan sokağa çıkma kısıtlaması saat 18’den itibaren sokağa çıkma yasağı uygulamasının salgının yayılması yönünde yerinde bir tedbir alınmış olduğunun anlaşıldığını ve buna binaen Cumartesi gününden itibaren aynı uygulamanın tüm ülke genelinde uygulanacağını söyledi.

Başbakan Jean Castex, ülke genelinde uygulanacak olan bu uygulamanın en az 15 gün süreyle geçerli olacağını akşam saat 18’de başlayıp sabah saat 6’ya kadar geçerli olacak uygulama dolayısıyla mağazalar ile iş yerlerinin saat 18’de kapanacağını duyurdu. Sokağa çıkma yasağı uygulandığı saatlerde belirli ve zaruri bir neden olmadığı sürece dışarı çıkmanın mümkün olmayacağını vurguladı. Başbakan Jean Castex, vaka sayılarında yükseliş görülmesi durumunda ülke genelinde yeniden bir karantina uygulanabileceğine dikkat çekti. Şimdilik bir karantina uygulanmasına gerek duyulmuyaacğı yönde gelişmeler olduğunu, şayet bu durumun tersi olursa genel karantina uygulaması kaçınılmaz olacağını belirtti.

Pazartesi gününden itibaren geçerli olmak üzere, Avrupa Birliği ülkeleri dışından Fransa’ya gelecek olan yolcuların ülkeye giriş yapabilmeleri için 72 saat önceden ellerinde negatif sonuç bulunan test belgesini sunmak zorunda oldukları gibi dirima göre 7 gün süreyle karantinada kalamayı kabul etmek zorunda olacaklarını açıkladı. Aynı durumun Fransa’dan çıkış yapmak isteyenlere de yolculuk öncesinde uygulanacağını hatırlattı.

Başbakan Jean Castex, okulların kapatılmasını gerektirecek bir durum olmadığını öğrencilerin normal şartlarda okullarına devam edeceğini söyledi. Ayrıca, yaş durumu gözetilmemeksizin risk faktörü gözönünde bulunan kişiler de genel aşılama kampanyası çerçevesinde 18 Ocak 2021 tarihi itibariyle aşı vurulmaya başlayacağını, Ocak ayının sonuna kadar en az 1 milyon kişinin aşılanmış olması tahmininde bulundu. yapmayı hedeflediklerini söyledi.