FRANSA’DA COVİD-19 SALGINI EN ÇOK OTELCİLİK SÖKTÜRÜ ÇALIŞANLARINI ETKİLEDİ

Fransa’da Koronavirüs Covid-19 salgını bir çok sektörü çok kötü etkiledi. En fazla etkilenen sektörün başında otelcilik sektörü geliyor. Başta başken Paris olmak üzere Fransa’nın bir çok kentinde otellerde çalışanlarıkötü etkiledi. Birden çok otel çalışanının işine son verdiği açıklandı. Paris’te bir çok büyük, orta ve küçük ölçekli otellerin genel olarak çalıştırdıkları personeli taşeron firmalardan günlük, haftalık ve aylık olarak anlaşmalı geçici süreli olarak çalıştırdıkları belirtildi.

Otelcilik sektetöründe yiyecek-içecek temizlik gibi benzeri işlerde çalışanların Covid-19 Salgın tedbirlerinden dolayı, sınırların kapatılması Uluslararası bir çok konferans, fuar ve benzeri etkinliklerin iptal edilmesi otellerin kapanmasına veya kapatılmasına neden oldu. Salgını durdurmak için alınan tedbir sonuçlarının ilk kurbanları, otelcilik sektöründe çalışan onbinlerce kişinin işlerini kaybetmiş olduğu açıklandı. Bu sektörde çalışan birçok insan mesleğini değiştirmeyi düşündüğü kaydedildi.

Taşeron firmalardan geçici olarak alınıp istihdam edilen oda hizmetlileri kısmi işsizlikten yararlanıyor. Otel endüstrisi sendikalarının açıklamalarına göre, sağlık krizi başlangıcından bu yana onbinlerce çalışan işini kaybederken bazı işyerlerinin ihtiyaçlarına göre bu personel takviye olarak geçici olarak çalıştırmış oldukları belirtildi.

Mesela bunlardan, Çamaşırhane durmuş durumda, vale şirketlerinin artık herhangi bir faaliyeti yok. Meslek olarak bu sektörü seçmiş olan çalışanlar salgın yüzünden alınan tedbirlerin sonuçlarından muzdarip olmalarından yakınıyorlar. Bu sektörde çalışanların çoğu sağlık krizinin başlangıcında tanınan işsizlik sigortası hakkını zamanla tüketti ve şimdi devlet tarafından verilen fakirlik yardımıyla geçinmeye çalışıyorlar. Çalışanların çoğu meslek değiştirmek için çareler aradığı belirtildi.

Paris’teki büyük oteller zincirinde şimdiye kadar eşi görülmemiş bir işten çıkarma dalgası olduğu vurgulandı. Paris’teki bir otelde müşteri karşılayıp valizleri odaya taşıyan Enzo, ismindeki çalışan devletin verdiği işsizlik ücretinin son bulduğunu, ancak kendisine fakirlik yardımı yapıldığını bu yardımla geçinmenin mümkün olmadığı için 30 yaşındayım anne ve babamın eline bakıyorum, onların yardımıyla yaşamaya çalışıyorum diyor. Ailem kiramı ödüyor, aksi takdirde başımı sokacak bir evim olmayacak, sokakta yatıp kalkmaya mecbur kalacağım. Çalışırken ayda 3.500 Euro kazandığını bugün neredeyse sıfır kazancı olduğunu, daha evvel ki kazancıma güvenerek aldığım kredileri ödemem gerekiyor. Yeni bir meslek edinmek için yeniden eğitim görmeyi çok ciddi olarak düşünüyorum. uzun süre bir otelde müşreti karşılayıcısı ve valiz taşıyıcısı olarak çalışabilme ümidi yok! ” diyor