FRANSA’DA: İLK COVID-19: AŞISI 78 YAŞINDAKİ BİR KADINA YAPILDI.

Fransa ve Avrupa Birliği’nde Covid-19 ile mücadele çerçevesinde aşılama kampanyasının başlangıcı yapıldı. Aşı Dozların Cumartesi günü gelmesinden sonra, ilk enjeksiyonlar 27 Aralık Pazar günü yerel saat ile 11 H 00’da başkent Paris’in Kuzey banliyösü Sevran, Seine-Saint-Denis’deki huzurevlerinde ve Dijon kentinde yapılmaya başladı.

Fransa’da bir ilk. Covid-19 aşısı 78 yaşındaki bir kadına bu sabah Seine-Saint-Denis’deki Sevran banliyösündeki hastanede ilk aşı dozu verildi. Mauricette, isimli 78 yaşandıki kadın Hastanede (AP-HP) bağlı olarak uzun süreli bakım ünitesinde yatıyordu. Fransız aşı kampanyasının sembolik lansmanı sırasında Sevran ve ardından Dijon kentinde bugün yaklaşık yirmi yaşlı ve bakım evinde yaşayan kişi aşılandı.Paris ve banliyölerinin, ARS’nin genel müdürü Aurélien Rousseau, yapılmaya başlanılan Covid-19 aşısıyla ilgili olarak “yoğun bir ilgi ve fazla umut taşıdığından” söz etti.

Pfizer / BioNTech aşısının pazarlanmasına izin veren Yüksek Sağlık Otoritesi’nin başkanı Prof. Dominique Le Guludec, “Fransızlara şunu söyleyebiliriz, korkmayın bunu bir şans” olarak kabul edin. Aşı Dosyanın tamamını ve tüm verileri inceledik ve açıkça etkililik profili iyi, güvenlik profili yaşlılar da dahil olmak üzere güvence veriyor.Aşılara başlarken hala veri eksikliğimiz var, daha uzun vadeli etkinlik hakkında ek veriler talep edildi. Bu aşıyı bugün yaptığımız için şanslıyız. Niçin 27 Aralık tarihi seçildi ? Sorusuna gelince, bugün, Avrupa Birliği’nin tüm ülkelerinde aşı kampanyasının başlangıcıdır. 27’si AB’nin 27 üye ülkesini kastettiği için bu gün tesadüfen seçilmedi. Ayrıca 27 Aralık, diğer şeylerin yanı sıra kuduza karşı aşının bulunmasının arkasındaki ünlü Fransız biyolog Louis Pasteur’un doğumunun yıldönümü olduğunu hatırlatmak isterim “dedi.