YURTDIŞINDAN TÜRKİYE’YE GİDECEKLER DİKKAT:COVİD-19 TESTİ ZORUNLU.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Açıkladı.Dünyayı tehdit etmeye devam eden Covid-19 salgınına yönelik olarak; ülkemizdeki ve Dünya’daki en güncel bilimsel gelişmeler ve deneyimler takip edilmekte, bu kapsamda salgının ülkemizdeki kontrolüne yönelik çalışmalar yürütülmektedir.

Dünyada halen Covid-19 salgını ve vaka artışları devam etmektedir? Ayrıca önümezdeki kış aylarında tüm dünyada damlacık yolu ile bulaşan hastalıkların görülme sıklığının artış gösterebilmesi beklenmektedir.

Ülkemizdeki vaka sayılarının kontrolünü sağlamak amacıyla; 28.12.2020 tarihinden itibaren yurtdışından hava yolu ile 30.12.2020 tarihinden itibaren kara ve deniz yolu ile Türkiye’ye giriş yapacak kişilerin ülkeye girişlerindn önceki son yetmiş iki (72) saat içerisinde yapılmış negatif SARS-CoV-2 PCR testlerini ibraz etmeleri gerekmektedir.

Negatif PCR testi olmayan kişiler Türkiye’ye gelirken uçağa bindirilmiyecektir. buna rağmen hudut kapısından giriş esnasında negatif PCR testini resmi otoritelere ibraz etmeyen kişiler konaklayacaklarını beyan ettikleri adreste(ev,otel vb ) karantinaya alınacak, konaklayacak yeri olmadığını belirtenler ise İl Sağlık Müdürlüklerince belirlenecek mekanlarda karantina altına alınacaktır.

Karantina sürelerinin 7. gününde PCR testleri yapılarak test sonuçları negatif çıkanların karantinası 7. günün bitiminde sona erdirilecek ve PCR testleri pozitif çıkanların tedavileri ise Sağlık Bakanlığı Covid-19 rehberi doğrultusunda yapılacaktır. Bu uygulama 1 Mart 2021 Tarihine kadar devam edecektir.