PARİS’TE LÜKS MAĞAZALARI YAĞMALAYAN 10 KİŞİ YAKALANDI

Paris’te lüks mağazalara girip ürün gasp edip kaçan bir çete yakalandı. Polisin mağaza kamerasından ve sokak kameralarından belirlediği kişilere yönelik düzenlediği baskınla 10 kişi tutuklandı. Geçen hafta bir Moncler mont mağazasını yağmaladığından şüphelenilenler ve kesin olarak tesbit edilenler tutuklandı. Daha önce aynı benzer 5 farklı mağazayı yağmaladıkları anlaşıldı.

Yağmalamacıların kullandığı baskın tekniği, hepsi kukuletalı ve yüzleri maskeli birkaç kişi lüks butiğe girip en pahalı giysilerin bulunduğu raflardan belirlediği ürünü alıp koşarak mağazadan kaçan kişilere mağaza çalışanlarının arkalarından koşup yakalaması mümkün olmadığı anlaşıldı.Paris’teki lüks butiklerin bulunduğu Saint-Germain bulvarındaki Moncler adlı butiğe geçen Cuma günü öğleden sonra başları kukuletalı hepsi çok genç bir düzine yağmacı lüks bluzon mağazasının raflarını tam anlamıyla yağmalamış ve yaklaşık 40.000 € dolayında olduğu tahmin edilen ürünleri alarak kaçmıştılar.

Olaylardan beş gün sonra (mağazanın video gözetim sistemi tarafından tamamen filme alınmış), bu yağmalama eylemine katıldığından şüphelenilen on genç, bu Çarşamba sabahı 5. ve 6. bölge polis karakolunun soruşturma birimindeki polisler tarafından yakalanıp adalete teslim edildiler. Mağaza yağlamasından sorumlu. 17 ve 18 yaşlarındaki ve hepsi Paris’in 20. bölgede ikamet eden şüpheli hırsızlar olduğu anlaşıldı.

Zaten polis tarafından bilinen ve takip edilen bir ekip olan hırsızlık ve yağmalama çetesi yaklaşık iki aydır polisin takibinde olduğu belirtildi. Başkent Paris’in lüks semtlerindeki prestijli giyim mağazalarına bir dizi baskın baskın yapıp yağmalıyorlardı. Aynı şekilde 3 Ekim’de başka bir Moncler mağazasında 14.000 € tutarında giyim eşyası yağmalamışlar.10 Ekim’de, Cumhurbaşkanlığı Saraıy Elysee’nin bulunduğu rue du Faubourg Saint-Honoré’deki Prada mağazasında, yağmacıların 4.000 € tutarındaki bir kadın el çantası kapıp kaçtıkları ve bu yağmalama olaylarından 7 gün sonra aynı yağmacı grup Saint-Germain Bulvarı’ndaki Moncler mağazasından 25.000 € değerinde kıyafet yağmaladılar. …

Polis yağmalama çetesini sokakta ve metroda kameralarla izlediğini belirtiyor. Ardından soruşturmaya yakın bir kaynağa göre geçen Cuma günü diğer iki Prada mağazasında ve yine Moncler’de görüldü. Toplamda, toplam yağma miktarı 100.000 € ‘dan fazla olduğunu açıkladı.

Polis, “yağmalanan ” dükkanların, sokak kameraları ve metro ağlarının ve aynı zamanda sosyal ağların gözetim görüntülerini kullanarak hırsızları izlemeyi ve tespit etmeyi başardı. Yağmacı ekibinin üyelerinden biri, yağmalamasının bir kısmını Instagram’da göstererek gerçekten de yaptıkları yağmalamalardan biriyle övünerek fotoğraf paylaştığına rastladı.