PARİS’TE AYAKTA ALKIŞLANAN GENÇ TİYATROCU TÜRK KIZI NİL BOSCA

Paris’te yeni genç bir Türk Tiyatrocu doğuyor. Kendi yazıp oynadığı tek kişilik Premier oyunuyla az da olsa salondaki izleyicinin bulunmadığı oyunda kendi meslektaşları olan tiyatrocular ayakta alkışladılar genç tiyatrocu Nil Bosca’yı.
Oyunun konusu birçoğumuza yabancı değil, gurbette yaşayan bir çok ailenin, çocuklarıyla arasındaki ilişkiyi konu alan genç oyuncu, babasının nasihatları ile kendi düşünceleri arasına sıkışmış bir halde içinde bulunduğu durumdan nasıl çıkacağının mücadelesini veriyor.Türkiye’den Üniversite eğitimi için Paris’e gelen ve burada hayatını bir Fransız kızla birleştirip belirli bir süre sonra okulunu bırakıp ticarete atılıp başarıyı yakalamış bir babanın iki çocuğundan biri Nil Bosca. Hiperaktif bir yapıya sahip olması ve babası kızının başarılı biri olması için devamlı kızına nasihat ve tavsiyelerde bulunması, bilhassa meslek konusunda, Fransa’da doğmuş ve anne kültürü almış olmasına rağmen, babanın kendi kültürünü dışlamama istemi, Ama en önemlisi de başarılı biri olması için tavsiyeleri.Yalnız meslek konusunda babanın tavsiyesi dışında okuldaki durumuna göre, öğretmenlerin tavsiye ve nasihatları karşısında tam bir bocalama dönemine giren genç oyuncu, babasının niçin bu kadar bu işin üzerinde durmasından yola çıkarak, bir de babasının kendisine vermiş olduğu Türkçe ismin de etkisiyle araştırma merakı, Anne tarafını az çok biliyor, Ama baba tarafını onun aile yapısı geldiği yer, babasının sık sık kendisinedn başarı beklemesi başarılı biri olması için devamlı nasihat etmesi.Gelecek için meslek seçimi yerine, genç oyuncu Türkiye’deki babasının aile yapısını ve aile bağlarını araştırmaya karar veriyor. Babası, işte benim ailem, ben, anne sen ve kardeşin diyor. Hayır olamaz diyor ve araştırmaya karar veriyor ve İstanbul ! Ne alaka diyor, Suriye sınırına komşu Hatay Kırıkhan, Memleket orası, sonra İstanbul ile bağları Paris ve araştırmalar, Türkiye’ye gidiyor, Kırıkhan’da akrabaları buluyor, ananevi geleneklerini görüyor, çok geniş bir geçmişi olan bir aile yapısı var. Ama baba işte bizim ailemiz diyor ve 4 kişilik bir aile koyuyor ortaya !
Baba soyisim değişikliğine gidiyor, nedeni belli, Fransızca telefuz ederken soyisim garip bir hal aldığı için, ailesinin sülale ünvanını alıp soy isim olarak kullanıyor. Genç tiyatrocu Nil’i bunların hepsi araştırmaya yöneltiriyor, Zaman zaman babasının Türkiye özlemlerini gidermeye çalıştığı şarkı ve türküleri anımsıyor. Ama daha çok özgürlüğünü, meslek seçimindeki oyunculuk karekteri ağır basıyor. Tek kişilik oynadığı oyunu izleyenlerin çoğunluğu tiyatrocu arkadaşları genç tiyatrocuyu ayakta alkışladılar. Nil Bosca, yazıp oynadığı oyunda, gurbette yaşayan bir çok kişi kesin kendinden mutlaka bir şeyler değil çok şeyler bulacaktır.Genç oyuncu Nil Bosca’nın yazıp oynadığı kendi aile yaşantısı oyunundan bazı görünümler.