Fransa’da kamu kuruluşlarında dini sembol kullanmak işten nedeni. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’ın geçen Cuma günü « Cumhuriyeti korumak ve kollamak, Laik Cumhuriyet ilkelerine verilen ” Dini tarafgirlikle mücadele konusunda alınacak yasal tedbirler belirlenmeye başladı.

İlk elde ” Radikal islamcılık ” konusunda taviz verilmeksizin mücadele edilmesi yönünde açıklama yapan Cumhurbaşkanı Macron, hazırlanan yeni yasa tasarısına göre kamu hizmet veren tüm kurumlarda « dini tarafsızlık » ilkesinin geçerli olacağını açıkladı.

Kamu kurumlarının ” Tarafsızlık ilkesini ” uygulamakla mükellef olduğunun altını çizen Macron, kamu çalışanlarının buna uyma zorunluluğu olduğunu belirtti.

Hali hazırda kamu kamu kurumlarında uygulanan ” dini tarafsızlık ” ilkesinin 9 Aralık 2020 tarihinde Bakanlar Kurulu’nda inceleneceğini ” Dini tarafgirlikle ” mücadele kapsamında belirlenen yasanın ele alınarak yürürlüğe konulması onaylanacak.

Daha evvel geçen yıllarda bilhassa okullarda “Dini Semboller ” yasaklanmıştı. Daha sonra benzer yasaklar kamu kurumu olan, şehir içi ulaşımı sağlayan RATP, havaalanı işletmeciliği ile Devlet Hastaneleri ve Belediye kreşi, spor salonları gibi belediyeye ait kamu kurumlarında bu tür dini semboller yasaklanmıştı.

Dini işaretler ile dini semboller bundan böyle hiçbir kamu kurumunda görünecek şekilde bulundurulmasına izin verilmeyecek. İsrarla, konulan ” dini sembol ” yasağını uygulamak istemeyen veya uygulamayanlar, hiç bir neden gösterilmeksizin işine son verilecek.