NOTRE DAME KATEDRALİ’NDEKİ ORG 4 YILDA TEMİZLENECEK

Çıkan yangın sonucu zarar gören Fransa’daki Notre Dame Katedrali’nde bulunan ve Fransa’nın en büyük müzik aleti olarak bilinen ‘org’, yangından sonra temizlenme ve tamir işlemi için sökülmeye başlandı. Org, 4 yıl gibi bir süre zarfında temizlenebilecek.

Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan tarihi Notre Dame Katedrali’nde bulunan org, bakım ve tamir işlemleri için sökülmeye başlandı. Orgun 4 yıl boyunca parça parça temizlenip bakımı yapılacağı ve söz konusu işlemlerin ardından akort edilmesinin 6 ay süreceği aktarıldı.

Fransa’nın en büyük müzik aleti olarak bilinen org, uzmanların belirttiğine gore orgun beş klavyesini, pedal panosunu ve bazıları 10 metreyi bulan 8 bin borusunu, hava akışını kontrol eden 109 durdurma düğmesini tek tek çıkartıp tamir edip temizlenecek.

Org üzerinde bulunan parçalar, yangın sonrası temizlik ve restorasyonu yapılmaya başlayan dev katedralin içindeki özel konteynerlerde yapılacak. 4 yıllık bir süre zarfında bakımı yapılacak olan 1403 yılında yapıldığı açıklanan orgun borularından bazılarının ise Orta Çağ’dan kalma olduğu biliniyor.