FRANSIZ SİYASİLERDE “MİLLİ GÖRÜŞ TEŞKİLATI “KAVGASI

Fransa Milli Görüş Teşkilatı, başkent Paris’in Banliyösü Sarcelles’te Belediye Başkanıyla, Milletvekili arasında siyasi kavga nedeni oldu. Fransa Milli Görüş Teşkilatı İslam Konferedasyonu, isteği dışında Sarcelles’deki yerel belediye seçim kampanyası sırasında iki belediye başkanı adayı arasında “ Siyasi Kavga Konusu oldu” Milletvekili François Pupponi,Belediye Başkanı Haddad’ı suçlarken, Belediye Başkanı Patrick Haddad ise Milletvekili Pupponi’nin Milli Görüş Teşkilatı’na verdiğini, seçimi kaybetmesi üzerine verdiği sözü inkar ettiğini “ söylüyor.
Le Parisien gazetesinde yer alan habere göre: Belediye Başkanı Haddad’ın kültür merkezi yapmak üzere geçen yıl bir belediye konutu ve arazisinin satışını onaylamasıydı. Sarcelles’e 2003 yılında yerleşen Milli Görüş İslam Konferedasyonu’nun satın aldığı bir evin yanındaki arsanın Milli Görüş Teşkilatı’na satılmasıydı.
Milletvekili Pupponi, “Patrick Haddad, Erdoğan’ın Avrupa’da milliyetçiliğinin köprübaşı görevini üstlenen bu insanlarla seçim kampanyası yapmayı seçti.” Sürekli İsrail’i eleştiriyor, Ermeni soykırımını tanımak istemiyor, siyasal İslam yapıyorlar. Ulusal Meclis’te bunu savunanlara karşı hep mücadele verdim. Onlarla nasıl arkadaş olabilirim?” diyor.
Belediye Başkanı Patrick Haddad ise Aralık 2018’de belediye başkanlığı koltuğuna oturduğunda “verilmiş siyasi bir sözü yerine getirdiğini” söylüyor ve Pupponi’nin 2017’de genel seçimlerden hemen önce kaleme aldığı bir mektubu hatırlatıyor. Pupponi bu mektubunda iki bin metrekarelik araziyi Milli Görüş İslam Konferedasyonu’na satmayı taahhüt ediyor. Haddad, “Açıkçası verdiği sözü tutmadı ve şimdi onları suçluyor. Ben bu duruma bir çözüm bulmak zorundaydım.” diyor.
François Pupponi, o dönemde “dikkat etmediğini” söylüyor. “Kürt ve Keldani toplulukları tarafından gerçek kimlikleri konusunda uyarıldım ve tüm ilişkilerimi sona erdirdim. Patrick Haddad bilerek müzakereye girmiştir.” Diyor.
Belediye Başkanı, “Fikirlerini paylaşmıyorum. Ancak benimle aynı siyasi görüşe sahip değil diye bir derneği görmezden gelemem. Diyaloğun cumhuriyet kültürüne daha fazla entegrasyon sağlayacağını umarak birbirimizin kimliklerine saygı göstermeliyiz.” Şeklinde verdiği cevapla kendisini savunuyor.
Sarcelles’deki Milli Görüş İslam Konfederasyonu Temsilcisi Ali Çetin Cumur, milletvekilini “toplulukları birbirlerine karşı kışkırtmakla” suçluyor. “Biz açığız, şehirdeki diğer topluluklarla bir sorunumuz yok.” diyor. Yahudi cemaati başkanı Patrick Haddad’ın destekçisi Moïse Kahloun da söz konusu dernekle hiçbir sorunu olmadığını belirtiyor. “Derneğin İçişleri Bakanlığı tarafından tanınmmış olduğunu dikkat çeken Kahloun, Milli Görüş İslam Teşkilatı’nın Uluslararası konulardaki tutumlarını bilmiyorum. Yaşadığımız Sarcelles’te diyaloğu ve birlikte yaşamayı savunuyorlar, herkesin buna ihtiyacı var.”diyor.