YURTDIŞINDA KALAN 25 BİN TÜRK VATANDAŞI TÜRKİYE’YE GETİRİLİYOR

Türkiye’den yurtdışına turist, iş görüşmesi veya öğrenci olarak gitmiş olanlar ile iş bulma ümidiyle bazı ülkelere gitmiş olan ve bu ülkelerde zor durumda kaldıkları öğrenilen 59 ülkedeki yaklaşık 25 bin Türk vatandaşı 27 Nisan 2020 Pazartesi gününe kadar Türkiye’ye dönmeleri sağlanacağı öğrenildi.

Türk Hava Yollarına (THY) ait uçaklarla Türkiye’ye getirilecek. vatandaşların bulundukları ülkelerden Türkiye’ye girişlerinde Sağlık Bakanlığınca yeni tip korona virüs (Covid-19) bulgularının olup olmadığına ilişkin gerekli muayeneleri yapılacak. Şayet, hastalıkla ilgili her hangi bir bulguya rastlanması halinde vatandaşlar, hastanelerde tedavi altına alınacak.

( Covid-19) Rastlanılmayan vatandaşlar ise Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından operasyon için hazırlanan 62 ildeki toplam 26 bin kişi kapasiteli yurtlarda 14 gün karantina altına alınıp sürecinin sonunda herhangi bir hastalık bulgu belirtisi göstermeyen vatandaşlar AFAD tarafından evlerine gönderileceği belirtildi.Türkiye’ye getirilecek olan Türk vatandaşlarının bulunduğu ülkeler ve vatandaşlarımızın sayısı şöyle : Almanya’dan 3 bin 269 kişi tahliye edilecek. Bu ülkeyi 2 bin 201 kişi ile Suudi Arabistan ve bin 632 kişi ile ABD izleyecek. İngiltere’den bin 559 vatandaş getirilirken, Kuveyt’ten bin 463, Cezayir’den bin 200, Ukrayna’dan 863, Irak’tan 861, Fransa’dan 696, Azerbaycan’dan 662, Hollanda’dan 648, Kanada’dan 543, KKTC’den 540, Birleşik Arap Emirlikleri’nden 538, Polonya’dan 488, İspanya’dan 455, Rusya’dan 380, Kuzey Makedonya’dan 394, Kırgızistan’dan 352 ve İsviçre’den 341 kişi Türkiye’ye getirilecek.

Bu ülkeler dışında olup sayısal olarak ve bu konumda bulunan Türk vatandaşının getirileceği diğer ülkeler ise şunlar: “Belçika, Malta, Mısır, İrlanda, Moldova, Macaristan, Romanya, Çekya, Kosova, Arnavutluk, Bahreyn, Sırbistan, İtalya, İsveç, Ürdün, Umman, İran, Sudan, Avusturya, Slovakya, Fas, Tayland, Karadağ, Danimarka, Gana, Senegal, Benin, Katar, Etiyopya, Somali, Moritanya, Nijer, Kenya, Bangladeş, Pakistan, Malezya, Singapur, Hindistan ve Bosna Hersek.” –
(Not ) Bulundukları ülkede çalışma ve izni bulunan Türk Vatandaşlarının bu süreçte Türkiye’ye getirilmeleri söz konusu değil.