PARİS’TE EKEMLİLİK REFORMU KARŞITI GÖSTERİDE ARBEDE ÇIKTI

Paris’te emeklilik reformu karşıtı gösterilerde Polis ile göstericiler arasında arbede yaşandı. Fransa’nın başkenti Paris’te emeklilik reformu karşıtı gösteri, sıkı güvenlik önlemleri altında başlayan gösteriler, bitiş noktası yakınında göstericilerle polis arasında arbede yaşandı. Polis göz yaşartıcı gaz kullandı ilk belirlemelere göre 36 kişi yaralandı 27 kişi polis tarafından gözaltına alındığı kaydedildi.
Fransa’da Macron hükümetinin gerçekleştirmek istediği emeklilik reformuna karşı, sendikaların organizasyonuyla başkent Paris’te gösteri düzenlendi. Paris’in farklı semtlerinde yürüyüşe geçen göstericiler, yerel saatle 13.30’da Republique Meydanı’nda bir araya geldi. Paris Emniyet Müdürlüğü CGT, FO, CGC ve Solidaires konfederasyonları ile UNEF ve UNL gibi öğrenci birliklerinin katıldığı gösteride İçişleri Bakanlığı ülke genelindeki gösterilere 452 bin kişinin katıldığını açıklarken Genel İş Sendikası CGT 1 Milyon 300 bin kişinin katıldığını iddia ediyor.Greve yapanlar arasında Paris ve çevresinde toplu taşımayı düzenleyen RATP, Fransız Ulusal Demir Yolları Şirketi SNCF çalışanları, polisler, doktorlar, hemşireler, hastabakıcılar, acil servis görevlileri de dahil tüm sağlık çalışanları, öğrenciler, öğretmenler, memurlar, avukatlar, tarım işçileri, postane çalışanları, nakliye şoförleri, Fransız devletine ait elektrik üretim ve dağıtım şirketi EDF ve otomotiv üreticisi Renault personeli ile rafineri çalışanları .İçişleri Bakanlığı ve Paris Emniyet Müdürlüğü, katılımın yüksek olması ve gösterilere katılan bazı gruplar nedeniyle olay çıkma ihtimali nedeniyle güvenlik önlemlerinin arttırıldığı kaydetti. Sarı Yelekliler ile Black Bloc adlı grubun üyeleri ve öğrencilerin de gösterilere katılması endişe uyandırdı. Polis endişe etmekte haklı çıktı, gösterinin sonlarına doğru polis ile göstericiler arasında çıkan arbede sırasında 36 polis olmak üzere 20 kişi çeşitli yerlerinden yaralandı. Olaylarla ilgili olarak ilk belirlemelere göre Paris’te 27 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.
Sendikaların isteği üzerine, Paris Valiliği tarafından kabul edilen gösteri güzergahı üzerinde büyük alışveriş mağazalarının bulunması polisi güvenlik önlemlerini arttırmaya yöneltirken, 5 binin üzerinde polis ve jandarma ile çok sayıda motorize özel birlik görevlendirildi. Alınan tüm güvenlik önlemlerine rağmen mağazaların vitrinleri göstericiler tarafından tahrip edildi.
Öte yandan bugün yapılan gösteriler nedeniyle Paris Valiliği, bugün Sarı Yelekliler’in katılımı nedeniyle Champs-Elysées bulvarı ve civarında yapılacak eylemlere yasak getirildi.