FRANSIZ AŞIRI SAĞ: ‘ İSLAM’A KARŞI ‘ PARİS’TE GÖSTERİ DÜZENLEDİ

Fransa’nın başkenti Paris’te 10 Kasım 2019 Pazar günü İslamofobi karşıtı yürüyüş düzenlenmişti. Yürüyüşe, politikacılardan sanatçılara binlerce insanın katılımıyla gerçekleşen gösteride “İslam korkusuna dur demek” için yapılmıştı bu gösteri. Bir hafta sonar, Fransa aşırı sağı tarafından Paris’te 10 Kasım 2019 Pazar günü düzenlenen gösteriye karşı bir gösteri düzenlendi.
Başkent Paris’te son bir kaç yıldır insanların kimliği (Irkı )üzerine gösteri düzenlenmiyordu. İsmi ırkçı partiyle bağdaştırılan eski Milli Cephe Partisi yanlılarının da aralarında bulunduğu bir grup tarafından 17 Kasım 2019 Pazar günü düzenlenen gösteri beklenilen ilgiyi görmedi katılım da beklenilenin çok altında oldu. Gösteriyi düzenleyen grup katılan sayısını 800 kişinin katıldığı gibi bir iddiada bulunsa da, tarafsız gözlemciler 300 ile en fazla 500 kişinin katılmış olabileceğini söylediler.İslam karşıtı gösteriyi düzenleyenler, yürüyüş esnasında, Daeş yanlısı Terörist Şerif Kouachi’nin Portresini taşıdılar. “Buyrun sizin savunduğunuz islamı savunan insanlar bir kaç yıl evvel Paris’te masum kişileri katlettiler. Bunların eli kanlı birer terörist olduğunu bile bile neyi savunuyorsunuz “ benzeri söylemleriyle yürüdüler. Gösteriye Katılan Anais Ligner isimli bir kadın “ Fransa’da bizimle birlikte yaşamak istiyorlarsa, bize karşı yapılan terör saldırılarıyla olmamalı “dedi.Bir hafta evvel yapılan İslamofobi karşıtı gösteriye karşı düzenlenen bu gösteriyi bir kaç farklı grup organize ettiği belirtildi. Siyah giyimli göstericiler ellerinde Fransız bayrakları ve İslam karşıtı sloganlar atarak yürüdüler. Aralarında Ulusal Cephe Partisi eski yöneticilerinden Polemi vakıf başkanı Jean-Yves Le Gallou da bulunuyordu. Le Gallou “Müslümanların kültürlerini empoze etmek bizim sorunumuzu çözülemez” dedi.
İslamofobi kösterisine katılan diğer Fransız siyasilere gönderme yaptı bu sözleriyle.Öte yandan, Kimlik Nesli ( Génération Identitaire) Başkanı Clément Gandelin, “Bu gösteri, Paris’teki polis merkezinde gerçekleşen saldırıya cevaben organize edildi” dedi. Clément Gandelin, başında bulunduğu ( Génération Identitaire) üyeleri geçen yıl 2018 Ağustos ayında Alpler’de Yabancı göçmen karşıtı eylemlerinden dolayı Ceza mahkemesi taarfından 6 ay hapis cezasına çarptırılmışlardı. İslamofobi karşiti gösteri sonrası, Fransız aşırı sağının düzenlediği bu karşı gösteri, tarafsız gözlemcilere göre, etki tepki meselesi olarak algılandı.