ARTI GERÇEK TV PARİS’TE SOHBET ORTAMINDA TANITILDI

Paris’te Artı Gerçek TV’nin tanıtımı yapıldı. Paris’in 10’ncu bölgesindeki Kibele restaurantta, ‘ Artı Gerçek Buluşmaları’ çerçevesinde sohbet ortamında, Türkiye’de Basına yönelik baskıların tartışıldığı buluşmada, AKP döneminde gazetecilere uygulanan baskılara değinildi.
Kibele restaurantta düzenlenen buluşmaya, Artı TV Genel Yayın Yönetmeni Celal Başlangıç, Artı Gerçek yazarı Ragıp Duran ve Artı TV sunucusu Ezo Özel konuşmacı olarak katıldı.
‘Türkiye’de basın özgürlüğü ve insan hakları’ konulu sinevizyon gösterisinin yapıldığı buluşmada, konuşmacılar, son ıyllarda basın ve ifade özgürlüğünün üzerindeki baskıların her geçen gün arttığına dikkat çektiler. Artı TV Yayın Yönetmeni Celal Başlangıç yaptığı konuşmada, AKP döneminde gazetecilere uygulanan baskılar konusunda, “Türkiye’de gazetecilik hiçbir zaman tam anlamıyla özgür olmadı. Oysa şimdi kendi koyduğu kanunu bile uygulamayan bir iktidar anlayışı ile karşı karşıya bulunuyoruz.” Dedi.
Gazeteci Ragıp Duran basın üzerindeki baskıyı tarihsel örnekler vererek açıkladı: “Gazete ve matbaa, bir takım fikirlerin yayılmasına hizmet ettiği için her zaman iktidarlar tarafından tehlikeli olarak görülmüş. Türkiye’de ilk günlük gazete 1831 yılında ikinci Mahmut döneminde çıkarılmış. İkinci Mahmut’un ‘bu gazeteyi niye çıkardım’ diye ferman gibi bir açıklaması oluğuna dikkat çenek gazeteci Durun, ‘Ben bu gazeteyi çıkardım ki benim kullarım sarayın faaliyetleri hakkında bilgi sahibi olsun.’ Bugün de hükümete yandaş medyaya baktığınızda arada çok fazla fark olmadığını ifade etti.
Artı TV sunucusu Ezo Özer de yaptığı konuşmada tarafsız yayın ilkelerine dikkat çekerken ‘Artı TV’nin gündeme getirdiği olaylardan ve haberlerden söz etti. “Her kesime seslenmeye çalışıyoruz, herkesin sesini duyurmaya çalışıyoruz..” Tarafsız ve özgür basın diyoruz, ama biz taraf olduğumuzu’ söylüyoruz şeklinde konuştu.