FRANSA’DA ETÇİLER, OTÇULARDAN ŞİKAYETÇİ

Fransa’da kasaplar ve etli mamül satanlar, Vejeteryanlardan rahatsızlar. Et oburların, otçu olarak adlandırdıkları vejeteryenleri Fransa Kasaplar Federasyonu Fransa İçişleri Bakanı’na şikayet etti. Federasyon başkanı, çok sayıda kasabın duvarlarına et karşıtı grafiti ve kasaplara karşı yazılama yapıldığını, dükkanların taşlanıp yapay kan serpildiğini açıkladı. Federasyon başkanı tarafından İçişleri bakanlığına mektup gönderip tedbir alınmasını istedi.
Federasyon başkanı Jean-François Guihard’ın yazdığı kaleme mektupta kasaplara karşı yapılan saldırıların terörizmle eş değerde olduğuna vurgu yapıldı. Vegan militanlara karşı koruma talep etti ve onları ülkenin et kültürüne büyük çaptı zarar vermeye çalıştıklarını ifade etti. Son aylarda bir çok kasabın dükkan vitrinine yapay kan serpildiği belirtildi. Veganların gözünde, kasaplar bir katil olarak görüldüğüne vurgu yapıldı ve gerekli tedbirin alınması istenildi.
“Bu insanlar Fransız et yeme kültürünün bir kısmını tamamen yok etme amacıyla hareket ettikleri bunun da terör ile eş değerde olduğu iddia edildi. Veganlar kendi yaşam tarzları ve hatta ideolojilerini vegan yanlısı olmayan halkın geri kalanına empoze etmeye çalıştıkları kaydedildi. Vejetaryenler ve veganların Fransız toplumunun küçük bir kısmını oluşturduğuna dikkat çekilen mektupta. 2016’da yapılan bir kamuoyu araştırmasında, ülkedeki vejetaryen oranının yüzde 3 dolayında olduğu belirlenmiş.