YTB’DEN YURTDIŞINDA OY KULLANACAK SEÇMENLERİ BİLGİLENDİRME GİRİŞİMİ

Türkiye’de 24 Haziran’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekillerini belirlemek için yurtdışında oy kullanacak olan Türk vatandaşlarını bilgilendirmek amacıyla, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Türklerin yoğun olarak yaşadığı Almanya başta olmak üzere, bazı Avrupa ülkelerinde bilgilendirme çalışmalarına hız verdi.
Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili genel seçimlerinde, Yurtdışı seçmek kütüğünde kayıtlı Türk vatandaşları 5 kıtada, 60 ülkede 123 temsilcilikte oylarını kullanabilecekler. Seçimlerle ilgili yurtdışı çalışmalarını yürütmek üzere Almanya’ya gelen YTB Başkan Yardımcısı Sayit Yusuf, Almanya’dan yayın yapan Kanal Avrupa Televizyonunda Muhsin Ceylan’ın Ateş Çemberi programında , oy kullanımıyla ilgili açıklamalarda bulundu. YTB’nin program ve projeleriyle ilgili olarak detaylı bilgi veren YTB Başkan Yardımcısı Sayit Yusuf, 24 Haziran’da yapılacak olan seçimlerinin Türkiye için önemine değindi.YTB Başkan Yardımcısı Sayit Yusuf, “Avrupa’daki vatandaşlarımızın bu seçime daha fazla katılabilmesi için bilgilendirme faaliyetlerini aralıksız sürdürdüklerini söyledi. Yurt dışından yaklaşık 3 milyon vatandaşımızın oy kullanacağını “ ifade eden Yusuf, Bununla ilgili olarak, oy kullanacak vatandaşlarımızı bilgilendirmek amacıyla broşürler bastırıldığını “ anlattı .
Yurtdışındaki Türk seçmenlerin büyük oranda seçime katkıda bulunacaklarına inanıyoruz.” Diyen . YTB Başkan Yardımcısı Sayit Yusuf, Kanal Avrupa Televizyonu tarafından, Basın Mensuplarına verilen iftar yemeğine katıldı.