FRANSA’DA OTOMOBİL EHLİYETİ ALAN TÜRK KADINLARIN SAYISI ARTIYOR.

Fransa’da araba ehliyeti alan Türk kadınlarının sayısında geçen yıllara oranla büyük bir artış var. Paris’in banliyösü Sarcelles’de, 5 yılı aşkın bir süredir otomobil ehliyeti almak istiyenlere kurs veren,” Auto Ecole Euro Permis” adlı kurs yeri sahibi Numan Adlun’un verdiği bilgiye göre, geçen yıllara oranla, Paris ve civarında yaşayan Türk bayanlarda ehliyet almak için müracaat edenlerde beklenilenin üzerinde bir artış olduğunu söyledi. türkçe ve fransızca olarak iki ayrı dilde kurs veren ” Auto Ecole Euro Permis ” ehliyet kursu veren okul sahibi ehliyet almak istiyen Türk bayanların sayısında artış olmasını, son yıllarda sürücülerin, radar ev benzeri trafik kuralını ihlal ederek ehliyetini kaybetmesine bağlıyor. Auto Ecole Euro Permis ehliyet kursu sahibi ve yöneticisi Numan Adlun, araba kullanmanın bir ihtiyaç olduğunu, bilhassa çalışan bayanlar ile çalışma hayatına yeni atılacak genç kızlar iş ararken araba sürücü belgesi ehliyetinin olup olmadığının sorulması ve olmamasının iş bulmada bir eksi gözükmesi üzerine bilhassa genç kızların ehliyet almak için müracaatta bulunduklarını söyledi. Fransa’da araba kullanmanın hayatın bir parçası olduğuna dikkat çeken ehliyet kursu hocalarından Jozef Adlun, bayanların, erkeklere oranla kursa aksatmadan düzenli olarak devam ettiklerini ifade etti.
Ehliyet kursuna devam eden şoför adayı bir bayan, ehliyeti ihtiyaç olduğu için almak istediğini, hatta biraz da geç kalmış olduğunu zaman içinde anlamış olduğunu” söyledi. Eşim işi icabı arabasıyla işe gidiyor, ben de araba olmayınca, alış veriş gibi ihtiyaçlarımızı istediğimiz gibi rahat karşılıyamıyoruz. Alış veriş merkezlerinin çoğu şehir dışında olduğu için arabaya ihtiyaç oluyor. Kazaları önlemek amacıyla konulduğu iddia edilen. Ama bize göre bir nevi para tuzağı olan yollara konulan hız kontrolu yapan radarlar yüzünden eşimin ehliyeti iptal edildi. Yeniden alması için en az 6 ay gibi bir süreye ihtiyaç var. Bundan dolayı ne olur olmaz düşüncesiyle biraz geç de olsa ehliyet almaya karar verdim. zamanım var. Ehliyet kursları anladığım dilde olması işimi kolaylaştırdı inşallah kısa sürede alırım “dedi.

Ehliyet almak için kursa yazılmış ve ehliyet kursuna devam eden bir başka bayan ise şunları söyledi. Biz burda doğup büyümediğimiz için yeterli dil bilmiyoruz. Bunun için ehliyet almak hiç de kolay değil idi. Ama Bu ehliyet kursu iki ayrı dilde kurs verdiği için ehliyet almak daha kolay, anlıyacağımız bir dille anlatılıyor. İnşaallah kısa sürede kursu bitirir ehliyeti alırım ve çocuklarımla birlikte rahat alış veriş de yaparım. Araba ihtiyaç arabayı kullanmak için de ehliyet gerekli bunun için kurs görüyoruz “dedi. Paris (www.hodrimeydan.net )