DİPLOMAT YAZAR AYDEMİR BALKAN PARİS’TE SON YOLCULUĞUNU UĞURLANDI

Yazar, diplomat, yüksek mühendis mimar Aydemir Balkan 1926 yılında İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi’ni ve İstanbul Teknik Üniversitesi’ni bitirdi. Mimarlık ve İnşaat Fakültesinde 2 yıl asistanlık yaptıktan sonra Fransa’ya gitti, burada Şehir Bölge Planlama, İsviçre’de de Uluslararası İlişkiler eğitimi gördü. Fransa’dan Cumhuriyet ve Akis dergisine sürekli yazılar yazan Aydemir Balkan, 27 Mayıs 1960’da bir süre devrim yönetiminin danışmanlığını yaptı. Daha sonra Paris Büyükelçiliğine Basın Müşaviri tayin edildi. 1964’de Birleşmiş Milletlerin UNESCO teşkilatına giren Aydemir Balkan bilim sektörüne Asya ve Uzakdoğu başkanı oldu. Görevi gereği Amerika, Afrika ve Asya kıtalarında 20 kadar gelişme yolundaki ülke için proje hazırlanması ve uygulanmasından sorumluluk üstlenen Balkan, Paris Elçiliğindeki Basın Müşavirliğinin ardından UNESCO’da 24 sene görev yaptı. Unesco’dan ayrıldıktan sonra T.C.Paris Büyükelçiliği  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşavirliği’nde danışmanlık yaptı.
Birleşmiş Milletler’in UNESCO teşkilatında 24 yıl çalışmış olan Aydemir Balkan, bu yıllar içerisinde birçok ilginç olaya tanık olmuş, acı tatlı bir çok deneyim yaşamıştır.Ayrıca Kolombiya’dan Filipinlere, Cezayir’den Kenya’ya, Hindistan’dan Kore’ye UNESCO bilim sektörünün programlarının hazırlanmasında ve uygulanmasında aktif rol oynamış olan. Aydemir Balkan “Mavi Yıllar”da UNESCO’nun mavi bayrağı altında geçirdiği yıllara dair deneyimlerini ve gözlemlerini anlatır. Kanlı dünya savaşlarının, alt üst edilen bölgelerin, çıkar ve düzen kavgalarının perde arkasına ışık tutan Balkan, hem kişisel anılarını hem de politik gerçekleri akıcı bir üslupla kaleme almış olup ve daha sonra, üçüncü kitabı “Kavak Yelleri”ni hazırlayan Balkan’ın diğer yayınlanmış eseri ise “Akşam Nöbeti” adını taşıyan bir kitabı daha bulunmaktadır.
Aydemir Balkan’ın yazdığı kitaplarında ilginç konu ve anılara rastlamamak mümkün değil. Anadolu bozkırlarında, Porsuk boylarından başlayan bu serüven sizi sonra Boğaziçi kıyılarına, daha sonra yabancı diyarlara, Batı beldelerine, Atlantik sahillerine, İskandinav diyarlarına götürecektir. Bu sayfalarda Türk hava kuvvetlerinin eşsiz, unutulmaz simalarını, Galatasaray dünyasının tiplerini, acı tatlı, ölümsüz hikayelerini; “Hariciye çarkı”nın serüvenlerini tanıyacaksınız. İçerde ve dışarda meşhur Türk sanatkarlarının, şairlerin, ressamların, profesörlerin, mimarların, yazarların, artistlerin renkli ve şaşırtıcı şahsiyetleriyle karşılaşacaksınız. Akşam Nöbeti aynı zaman bir Tarih panayırıdır. Yurdumuzda, Batı ülkelerinde ve bütün dünyadaki son yüz yılın en çarpıcı olaylarını, bilinen bilinmeyen yönleriyle, yeni ve başka bir ışık altında okuyorsunuz.Emekli olduktan sonra Aydemir Balkan, yaşamını Fransa’da sürdürdü. 17 Ocak 2017 Salı akşamına kadar, 91 yaşında hayata gözlerini yuman Balkan, dimlamatik kişiliğinin yanı sıra, fırsat bulduğunda yazdığı “Mavi Yıllar, Kavak Yelleri ve Akşam Nöbeti “ yazdığı kitaplar arasında bulunuyor. 27 Ocak 2017 Cuma günü uzun süredir yaşadığı Paris’in yeşil vadisi olarak adlandırılan banliyösü Rambouillet’de son yolculuğuna aile yakınları vey akın dostları tarafından uğurlandı. Paris (Tan-Sar ) www.hodrimeydan.ent