FRANSA’DA KARANTİNA SONRASI SOSYAL PATLAMA KORKUSU !

Gizli notalara göre istihbarat teşkilatı karantina çıkışı sosyal patlama konusunda uyarıyorFransa’nın Rennes şehrinde kendilerini “Normale dönüşe hayır diyenler” grubu olarak adlandıran bir grup militan 4 Nisan’dan bu yana Facebook üzerinden halka gösteri çağrısı yapıyor. Saati belli. Her gün 11:00 olarak gösteriliyor ancak Kovid-19 salgınına bağlı Karantina nedeniyle henüz günü belli değil.

Grup, “öfkemiz karantinada değil. Asıl iktidari karantinaya alalım” diyor.

İç istihbarat teşkilatı bu tür mesajları izlemeye aldı. Ve Kovid-19’un Fransa’daki etkileri konusundaki raporlarında karantina çıkışı bir sosyal patlama yaşanabileceği konusunda uyarıyorlar. Karantina nedeniyle öfkelilerin zaten tepkilerini gösterememesi, ayrıca kriz yönetimiyle ilgili iktidara yönelik eleştirilerin de bu öfkeyi beslediği kaydediliyor.

Le Parisien gazetesinin haberine göre İçişleri Bakanı Christophe Castaner, salgının Fransa’daki etkilerini inceleme komisyonu önünde ayrıntıya girmeden “aşırı sağcı ve aşırı solcu grupların eylem hazırlığı çağrısı yaptığını” ifade etti. Raporlara göre, “Öfkeli Nantes” veya “Rouen sokakta” gibi gruplar tıp sektörünün maske ve tıbbi malzeme kıtlığına tepkisini fırsat bilerek “Sarı Yelekliler” ile Beyaz Önlüklüleri” eylemlerini birleştirmeye çağırıyor.Teşkilat, Sarı Yelekliler’e atfedilen bir “devrimci sokağa çıkış izni belgesi” hazırlandığını da kaydetmiş bulunuyor. Söz konusu belgede gıda alışverişi, sağlık nedeni gibi maddelere “gösteri amaçlı zorunluğu çıkış” veya “halk meclislerinin emri üzerlerine komando eylemlerine katılım” gibi maddeler eklenmiş. Bazı radikal eğilimli sitelerde “polisin virüsten daha tehlikeli” olduğu yazıyor. Hatta bu sitelerde “karantinaya, iktidarın fakir mahallelerde karşıt olarak tespit ettiği kişilere göz dağı vermek, küçük düşürmek ve hatta öldürmek için başvurulduğu” bile söyleniyor.

Hükümetin karantina çıkışı için üzerinde düşündüğü Kore usulü hastaların elektronik takibi meselesini de “Polis-Devlet” örneği olarak yorumlayanlar da var. Habere göre bir istihbaratçı durumu şöyle özetliyor: “Bir yandan aşırı solcular karantinayı Devletin otoriterliği olarak yorumlarken, diğer taraftan aşırı sağcılar krizin kaynağıyla ilgili komplo teorilerini besliyor” İstihbarat, değerlendirmesinde “krizin neoliberalizmin sınırlarını gösterdiğine inanan” geleneksel sendikların da “karantina sonrası” kavramına ilgi gösterdiğini belirtiyor.

Öte yandan hassas banliyölerdeki bilanço şimdilik oldukça olumlu, olayların sınırlı ve genel anlmda sakin olarak değerlendiriliyor. Hatta bazı gözlemcilerin karantinaya uyulmasını şaşkınlıkla karşıladığı, daha fazla ihlal tahminlerinde bulundukları iddia ediliyor. Ancak yer yer 5-6 kişinin 30 metrekarelik alanlarda yaşaması nedeniyle zor şartlarda geçen karantinanın yine de karantina çıkışının dile getirilmeye başlanmasıyla zayıfladığının, futbol maçı veya sokak buluşmalarında artış kaydedildiğinin altı çiziliyor. Ancak şimdilik polisin müdahalesiyle grupların dağıtılabildiği belirtiliyor.