TÜRKİYE’DEN FRANSA’YA SİLAH GETİREN ÇETEYİ FRANSIZ POLİSİ ÇÖKERTTİ

Türkiye ile Fransa arasında silah kaçakçılığı yapan bir şebeke çökertildi, üç kişi hakkında dava açıldı. Paris bölgesinde üçüncüsü güvenlik güçleri tarafından bir otoyolda iki kişi yakalandı.Fransa’nın Bordeaux kenti savcılığından günü yapılan açıklamaya göre, Montluçon (Allier) yakınlarında bir çekici konvoya müdahale eden polis araçta olan iki şüpheli kişinin Türkiye’den Paris banliyölerindeki suç çetelerine silah temin etmekle suçlandığını açıkladı.

Bu kişilerden ikisinin, 22 Ocak 2024 tarihinde A71 otoyolunda Paris’e geri dönen bir konvoy sırasında gözaltına alındığı, göz altına alınan iki kişini biri çekilen araçta olduğu, diğerinin ise diğer aracı taşıyan aracın sürücüsü olduğu ve kontrol edilen aracında birkaç tabanca taşıdığı belirtildi. Üçüncü kişi ise Paris bölgesinde yakalandı. Toulouse ve Versailles jandarma teşkilatlarının araştırma birimleri öncülüğünde, Bordeaux Bölgelerarası uzmanlaşmış yargı yetki himayesi altında, Allier ile Val-d’Oise bölgesi arasında yürütülen soruşturmalar sonucu olarak yaklaşık elli tabanca ve bunlara ait mühimmat ele geçirildiğini bununla birlikte birkaç bin euro bulunduğu belirtildi.

Bu operasyon için Paris bölgesi ve Lyon Gözlem ve Gözetleme Grupları ile Lyon jandarmasının hava bölümü, ‘Allier ve Val d’ departmanının jandarma grupları da dahil olmak üzere yaklaşık 120 jandarma ve polis memuru seferber edildiği. Oise ve Sarcelles polis karakolundan destek alındığı kaydedildi. Yaşları 21 ile 34 arasında değişen iki erkek ve bir kadından oluşan Türk ve Fransız uyruklu üç şüpheli hakkında, silah kaçakçılığı ve para aklama suçlamalarıyla dava açıldı.

Duruşma öncesi gözaltına alınanlarla ilgili olarak. Bordeaux savcısı Frédérique Porterie, yaptığı basın açıklamasında, ele geçirilen silahların özellikleri özel olarak değiştirilmiş olduğuna dikkat çekmesi ve kaçakçılığı yapılan silahların değiştirilmesi ve dış bir ülkeye nakledilmesi yeraltı dünyasında kullanılan silahlar olabileceğini öne sürdü. Savcıya göre bunlar Paris banliyölerindeki suç çetelerini beslemeyi amaçladığına vurgu yapıldı.İlk tutuklama, Mart 2023’te Hautes-Pyrénées’deki Tarbes’te bir silah ticareti sırasında GIGN tarafından şüphelerin tutuklandığı ilk operasyonun ardından geldi. Daha sonra 44 silah ele geçirildiği ifade edildi.