LOUVRE MÜZESİNDEKİ MONA LİSA TABLOSUNA ÇORBALI SALDIRI

Dünyaca ünlü Paris’teki Louvre Müzesi’nde Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa tablosu çevreci iki örgüt militanının çorbalı saldırısına uğradı. 2005. yılından beri cam muhafaza içinde korunan tablo çevreci militanların saldırısından etkilenmedi.

Mona Lisa tablosuna çorba döken iki militan kadın, niçin tabloya çorba döktüklerini, ziyaretçilerin şaşkın bakışları arasında şu sözleriyle ifade ettiler. “ Hayatta, en önemli olan nedir? Sanat mı, yoksa sağlık mı ? Yoksa hayatın devamı için gerekli olan gıda hakkı mı ? Ülkenin sorunlu tarım sistemi varken, çiftçiler çalışırken hayatını kaybediyor.

Ülkede her üç Fransızdan biri düzenli her gün üç öğün yemek bulup yemezken, buna Tepki olarak gıda için halkın sosyal güvenliği sağlansın istiyoruz. Açıklamalarından sonra Mona Lisa tablosu üstüne döktükleri çorbayı elleriyle tablonun üzerine sıvayan iki aktivist kadın militan bu taleplerine olumlu cevap verilene kadar bu tür benzer eylemelerini sürdüreceklerini belirtikler.

Çevreci militanların saldırısına müdahale eden güvenlik görevlileri tarafından iki aktivist gözaltına alındı. Çorba sıvasından temizlenen ünlü tablo sanat severlerin görüşüne yeniden sunulacağı Louvre Müzesi yönetemi tarafından belirtildi.