FRANSA’DAKİ AZERBAYCAN DİASPORASI FRANSA SENTOSU’NU PROTESTO ETTİ

Fransa’daki Azerbaycan diasporası, Fransa Senatosu’nun Karabağ sorunuyla ilgili olarak Azerbaycan’a yaptırım uygulanması kararını Fransa Senatosu önünde protesto etti.
Fransa Senatosu, Karabağ Konusunda Ermenistan’a destek amaçlı aldığı bir kararla Azerbaycan’a yaptırım uygulanması yönünde alınan kararı onayladı. 6 Senatör tarafından verilen yaptırım önergesinin bağlayıcılığı bulunmuyor.
Fransa Senatosu’nun kabul ettiği önergeyi şu senatörler teklif etmişti. Bruno Retailleau, Patrick Kanner, Christian Cambon, Eliane Assassi, Herve Marseille ve Gilbert-Luc Devinaz tarafından teklif edilen önergenin görüşmelerinde, 1 “hayır”, 36 “çekimsere” karşı 295 “evet” oyu kullanıldı.
Tavsiye niteliği olan ve bağlayıcılığı bulunmayan önergede, Azerbaycan güçlerinin ve müttefiklerinin Ermenistan’a ait olduğu öne sürülen topraklardan çekilmeleri talebinde bulunuluyor. Önergede, senatörler Fransız hükümetine de, Avrupalı ortaklarıyla Azerbaycan liderlerinin yurdışında bulunan mal varlıklarına el konulması ve Azerbaycan gaz ve petrolüne ambargo uygulaması gibi sert kararlar alınması çağrısı yaptı.
Fransız hükümetinden Karabağ’da insani yardım ofisi açması teklif edilen önergede, Fransa’nın Ermenistan’a desteğini her şekilde göstermesi istenildi. Bununla birlikte, Senatörler önergede Fransa’yı, uluslararası tanınan sınırlarında Ermenistan ve halkının güvenliğinin garanti altına alınması için girişim başlatmaya ve bu kapsamda uluslararası toplumun himayesinde uluslararası bir güç konuşlandırılması talebinde bulunmaya çağırdı.
Bu önergeyle ayrıca, “9 Kasım 2020 tarihli ateşkes anlaşmasını uygulanması ve Azerbaycan ve Ermenistan arasında kalıcı barışın sağlamasına yönelik her türlü girişimin teşvik edilmesinin hedeflendiği” ifadesinde bulunuldu.