AB ÜLKELERİ 1 TEMMUZ 2021 İTİBARİYLE DİJİTAL SERTİFİKA UYGULUYOR

Avrupa Birliği (AB) Ülkeleri 1.Temmuz 2021 itibariyle Dijital Covid-19 Sertifikası uygulaması yürürlüğe girdi. Avrupa Birliği Ülkeleri sınırları içinde seyahat eden kişilere kolaylık sağlamak ve AB ülkeleri turizmine destek olması ve virüsün yayılmasını önlemek amacıyla AB üyesi 27 ülkenin ortak aldıkları karar doğrultusunda tüm Avrupa Birliği sınırlarında geçerli olacak.

Dijital ortamada QR kod veya yazılı kağıt üzerinde ibraz edilmesi istenilen sertifikada aşı bilgilileri, negatif test sonuçları veya son 6 ayda Covid-19’a yakalanıp daha sonra negatif konuma gelmiş bilgiler yer alıyor.

İki doz aşı işlemini tamamlamış veya son 72 saat içerisinde yapılan PCR testleri ile son 48 saat içinde yapılan antijenik testlerde negatif sonucu ibraz eden kişiler hiçbir kısıtlamaya tabii tutulmadan AB ülkeleri sınırları içerisinde seyahat edebilecekler.

Dijital sertifikanın geçerli olacağı diğer alanlar ise şunlar Havaalanı, tren garları ve ülke sınırlardaki gümrük kapılarında sertifika ibraz edileceği gibi AB üyesi ülkelerde düzenlenen yüksek katılımlı etkinlikler, konser, festival ve fuarlarda geçerli olacak.