KONYA TİCARET ODASI KARATAY ÜNİVERSİTESİ’NİN KAPILARINI YURTDIŞINDAKİ TÜRK ÇOCUKLARI İÇİN AÇTI

Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi’nin Kapıları Gurbetçi Gençler İçin Sonuna Kadar Açık. KTO Karatay Üniversitesi yurtdışında yaşayan Türk gençlerinin üniversite hayalini gerçekleştiriyor. İnternet üzerinden yaptığı Uluslararası Öğrenci Bursluluk Sınavı ile gençlerin seyahat etmesine gerek kalmadan Türkiye’de üniversite eğitimine başlamasını sağlayan KTO Karatay Üniversitesi bu yıl da yine online bursluluk sınavlarıyla gurbetçi geçlerimize burslu üniversite eğitimi imkanı sunuyor.Önümüzdeki akademik yılda 81 öğrenciye %100, 410 öğrenciye %50 ve 612 öğrenciye de %25 burs vermeye hazırlanan KTO Karatay Üniversitesi döviz kurlarını da sabitledi. Buna göre 2021-2022 akademik yılı için 1 USD: 7,5 TL ve 1 Euro: 9 TL olarak değerlendirilecek.

Tıp, Hukuk, İslam İktisadi, Uluslararası Ticaret, Bilgisayar Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Çocuk Gelişimi, Beslenme – Diyetetik ve Hemşirelik bölümleriyle gurbetçi gençlerin ilgisini çeken üniversite son 3 yıldır sıra dışı bir başarıya da imza atıyor. Türkiye’de kendi eğitim pistinde, kendi uçak ve planörleriyle eğitim veren tek kurum KTO Karatay Üniversitesi. Lisans düzeyinde eğitim veren Pilotaj Bölümü ile geleceğin pilotlarını yetiştiren KTO Karatay Üniversitesi Pilotaj Bölümü’nde öğrenim görmek isteyen gurbetçi gençlere öğrenim ücreti üzerinden %25 indirim sunuyor.

Ekonomik ve güvenli bir öğrenci şehri olan Konya’da bulunan üniversite, öğrencilerini sektör temsilcileriyle eşleştirerek mezuniyet öncesinde önemli sektör bilgisine ve tecrübesine sahip olmalarını da sağlıyor.Öğrencilerinin yaklaşık %5’inin uluslararası nitelikte olduğu kampüste 65 ülkeden 9.000 öğrenci bulunuyor. Norveç’ten Türkiye’ye gelen ve Hemşirelik Bölümü son sınıf öğrencisi olan Rabia Şener, üniversite hayatı boyunca öğrenci topluluklarında ve diğer pek çok etkinlikte aktif olarak yer aldığını dile getiriyor. Üniversitenin, Konya’da şehir merkezine en yakın üniversite olduğunu ve modern alt yapısı, deneyimli akademik kadrosu ile kendisini etkilediğini söylüyor. KTO Karataylı olmanın bir ayrıcalık olduğuna inan Rabia, üniversitenin öğrencilerini farkındalığı yüksek, özgüvenli ve alanında uzman bireyler olarak yetiştirmeyi amaçladığını ve bu nedenle de mutlu olduğunu dile getiriyor.

Berlin’den Konya’ya gelip KTO Karatay Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi ikinci sınıf öğrencisi olan Hatice Betül Ceran ise ‘’KTO Karatay Üniversitesi, gördüğüm ilk anda teknolojik ve modern imkânlarıyla beni kendine çekmişti. Uluslararası öğrenciler için yapılan bursluluk sınava katıldım ve Tıp Fakültesini kazandım. Üniversitemiz tarafından biz doktor adayları için düzenlenen Beyaz Önlük Giyme Töreni hayatımın en mutlu günüydü. Üniversitemizin temiz ve güvenli yurtlarında kaldığımız için ailelerimizin içi rahat ve bizler de tamamen derslerimize odaklanabiliyoruz.’’ diyor.

KTO Karatay Üniversitesi’ne Belçika’dan gelen ve Psikoloji Bölümü 1. sınıf öğrencilerinden Hediye Nur Kindam, Psikoloji eğitimi için KTO Karatay’ı tercih etmesinin başlıca nedenini öğrenci-öğretim üyesi arasındaki ilişkinin gücü olarak açıklıyor. Üniversitenin psikoloji alanında pek çok deneye ev sahipliği yapması da Hediye Nur’u etkileyen bir başka faktör olmuş. KTO Karatay Üniversitesi’nin tüm öğrencilerine sunduğu öğrenci değişim ve yurtdışı eğitim programları ile Konya’nın uçak ve hızlı tren ile Türkiye’nin tüm noktalarına kısa sürede ulaşılabilecek konumda olması Hediye Nur için önemli kriterler olmuş. 18 Haziran’da yapılacak sınav hakkında ayrıntılı bilgi için: https://int.karatay.edu.tr/18 Haziran’da yapılacak sınav hakkında ayrıntılı bilgi için: https://int.karatay.edu.tr/