FRANSA: 9 HAZİRAN’DA SAĞLIK PASAPORTU UYGULAMASINI BAŞLATIYOR

Fransa’da beklenilen oldu. Hükümet Sağlık Pasaportu Uygulamasını yürürlüğe gireceğini açıkladı. Fransa Ulusal Veri ve Özgürlükler Kurumu CNIL’in isteği üzerine hükümet Sağlık Pasaportu’nun zorunlu olacağı yerlerle ilgili açıklama yaptı.

Kapalı alanda bin kişiden fazla insanın bir arada bulunması gereken toplantı salonu, fuar, konser, düğün salonları, stadyum ile kapalı spor aktivitelerinin yapıldığı yerlere sağlık belgesi göstermeyenler giremiyecek. Hükümet Coronavirüs Covid-19 salgınıyla ilgili başlatmış olduğu mücadele çerçevesinde, salgının yayılması ve kontrol dışına çıkmasını engellemek için Sağlık Pasaportu uygulamasını 9 Haziran tarihi itibariyle yürürlüğe konulacağını duyurdu.

Sağlık kurumlarından alınmış test sonuçları ile aşı bilgilerinin yer alacağı Sağlık Pasaportu, QR kodu olarak. TousAntiCovid telefon uygulaması veya kağıt üzerinde yazılı belge olarak gösterilmesi şart. Öte yandan, gün içinde bin kişiden fazla insanın girip çıktığı büyük mağazalar, iş merkezleri, büyük şirketler, eğitim ve öğretim kurumu okullar, kütüphane, hayvanat bahçesi, park ve bahçe, ibadethane, eğlence alanı lunapark, hotel, kamping, tatil merkezi benzeri bu gibi yerlerde ise Sağlık Pasaportu istenilmeyecek.