KODLU BİNA GİRİŞ KAPILARI NE DERECE GÜVENLİKLİ ?

Paris’te 130 apartmanı soyan hırsızlık şebekesi Polis tarafından çökertildi. Binanın giriş kapısı elektronik şifreli olmasına rağmen hırsızların kolayca binalara girip hırsızlık yaptıkları anlaşıldı. Bina giriş kapısını açan şifreli kartlar, yasa gereği, postacı, emlakçı ve posta kutularına reklam bırakan şirketlerde bulunan şifreli kapıları açan özel kartlardan edinen hırsızlar kolaylıkla 130 binada hirsizlik yaptıkları anlaşıldı.

Bina giriş kartlarının el altından hırsızlara sattığı iddia edilen broşür dağıtım firmasının yöneticisi ile hırsızlık yaptıkları iddiasıyla 3 Hindistan vatandaşının geçen yıl Ekim ayında hırsızlık olayıyla ilgiil olarak suçlandılar. Hırsızlara 2018 ve 2019 yılları arasında, biran giriş kartı satışının gerçekleştiği ve satın alınan kapı şifresini açan kartları kullanarak girdikleri binalarda 130 hırsızlık yaptığından şüpheleniliyor.

Normalde bu kartlar, postacı, emlakçı ve broşür dağıtıcıları tarafından kullanıyor. Ama bazıları onları hırsızlara satmış. 41 yaşındaki broşür dağıtım firması sahibinin işyeri aramasında, 33 bin euro nakit ve 36 adet binaya giriş kart bulundu.Olayla gilili olarak yapılan inceleme sonucu İspanya’da 133 bin euro değerinde bir daire satın aldığını ve İspanyol ve Hint banka hesaplarına para transferleri yaptığını da bildirdi. Poliste yapılan sorguda, işyeri yöneticisi ve diğer iki sanık suçlarını itiraf ettikleri kaydedildi.