FRANSA’DA HÜKÜMET COVİD-19 SALGINI TEDBİRLERİNİ SERTLEŞTİRİYOR

Fransa Covid-19 Salgınıyla mücadele tedbirlerini sertleştiriyor. Ülkede günlük vaka sayılarındaki artış nedeniyle Covid-19 salgınının endişe verici boyutlara ulaştığı geçen haftalarda getirilen kısıtlamalara uyulması için İçişleri Bakanı Gerald Darmanin tüm valiliklere talimat gönderdiği kaydedildi.

Ülke genelinde açık veya kapalı alanlarda 6 kişiden fazla insanın bir araya gelmesinin yasak olduğunu hatırlatan Bakan Gerald Darmanin, valiliklerden emniyet birimlerine kontrolleri sıkılaştırması yönünde talimat gönderdiği açıklandı. Bazı yerlerde sosyal mesafe kurallarının hiçe sayıldığı kalabalık grupların dağıtılması ve 6 kişiden fazla aynı alanda bulunan kişilere belirlenen cezaların kesilmesi yönünde genelge gönderen Darmanin, evlerde yapılan toplantılar için uyarıda bulunulmasını istedi.

Bakanlar Kurulu toplantısında konuşan Darmanin, açık işyerlerinde sosyal mesafenin korunup korunmadığının da denetlenmesini istedi. Darmanin, izin verilenden daha fazla müşteriyi içeri alan işyerlerine gerekli ceza kesildikten sonra kapatılması emri veren İçişleri Bakanı ülke genelinde yapılacak olan izinli gösterilerin geçici olarak yasaklanması için hükümet nezdinde girişimde bulunduğu açıklandı.