PARİS DİN HİZMETLERİ ESKİ MÜŞAVİRİ PROF.DR ÖMER FARUK HARMAN’I KAYBETTİK

Türkiye Cumhuriyeti Paris Büyükelçiliği Din Hizmetleri Eski Prof. Dr. Ömer Faruk Harman, İstanbul’da hayata gözlerini yumdu.                                                                      Merhum Prof. Dr. Harman ile 1985 yılında alanıyla ilgili araştırmalar yapmak üzere geldiği Paris’te kendilerini tanıma fırsatım olmuştu. Daha sonraki yıllarda irtibatımız kesilmeden sürmüştü. Kimi zaman telefon ile İstanbul’da gititğimde mutlaka kendisini ziyaret ederdim. Nüktedan kişiliğiyle tanıdığım hoş sohbet ve bir çok konuda bilgisine baş vurduğum değerli bilim insanı Harman Hoca’nın vefat haberini müşterek dost verdi.                                   Bir an dondum kaldım. Oldu mu şimdi bu hocam ! Daha birlikte nar suyu içecektik. Mısır çarşısı yakınında kıymetli hocam…
Merhum Ömer Faruk Hoca’nın son görevi İbn Haldun Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Ömer Faruk Harman, 71 yaşında hayatını kaybetti.

PROF. ÖMER FARUK HARMAN KİMDİR?

Bilecik Söğüt’te 1950’de dünyaya gelen Harman, 1968’de İstanbul İmam-Hatip Okulu’nu, 1969’da Pertevniyal Lisesini bitiren Prof. Dr. Harman, 1972’de İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nden, 1973’de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu.
1983’te Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Dinler Tarihi Ana Bilim Dalı’nda doktor, 1988’de doçent ve 1994’te profesör olan Harman, 1985’te bir yıl süreyle Paris’te alanıyla ilgili araştırmalar da bulundu.
Ömer Faruk Harman, 1986’dan itibaren Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi’nde, İslam ansiklopedisinin hazırlanmasında dinler tarihi ilim heyeti başkanı ve müellif redaktör olarak görev yaptı ve alanıyla ilgili çok sayıda madde kaleme aldı.
2005-2009 yıllarında Türkiye Cumhuriyeti Paris Büyükelçiliği, Din Hizmetleri Müşaviri olarak görev yapan Harman, 2009’da yurt dışı görevinin sona ermesini takiben Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesine döndü. Ocak 2017’de yaş haddinden emekli oldu.
Harman, İbn Haldun Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nde Dinler Tarihi Öğretim Üyesi olarak görev yapıyordu. Harman, Arapça ve Fransızca biliyordu.