PARİS OPERA MEYDANINA GARSONLAR YERE CEKET PAPYON ATTI

Ara sıra hizmet veren sektör olarak tanımlanan, kokteyl ve resepsiyon gibi düzenlenen etkinliklerde hizmet veren çalışanlar, başkent Paris’in tarihi Opera binası önünde özel davet hizmetinde giydikleri beyaz ceketleri ile papyonlarını yere bırakma eylemi yaptılar.

Bu personeller genel olarak başkent Paris’in lüks otel salonlarında düzenlenen kokteyl ve resepsiyonlarda geçici çalışan kişiler, Bu sektörde çalışanların çoğunluğunun kadrolu çalışan olmadığı devlet otoritesi tarafından bilinmesine rağmen, Covid-19 salgını tedbirleri yüzünden resepsiyon ve kokteyl etkinliklerinin yasaklanması üzerine işsiz kalan çalışanlar, hiç bir yerden yardım alamadıkları için açlığa mahkum olduklarını iddia ettiler.

Opera binası önüne beyaz ceketleri ile papyonlarını yere bırakan garsonlar ile mutfak çalışanları hükümetin durumu görüp, diğer kadrolu çalışanlara yapılan yardım benzeri yardımın kendilerine de yapılmasını umduklarını belirttiler.

Kokteyl ve resepsiyon gibi benzeri etkinliklerin organizasyonunu yapan kuruluşun başkanı Nicolas Debordes. “Fransa Cumhuriyeti’nin tüm son başkanları başta olmak üzere, en büyük Amerikan ve Fransa’nın en ünlü yıldızlarına çeşitli kokteyllerde hizmet ettim, tüm bakanlıklarda gala yemekleri yaptım. Ama şu anda bizi hiç biri umursamıyor.

Biz artık onlar için yokuz. Bizim işimiz. Meslek sağduyulu, profesyonel, özenli ve müşterilerimize hizmet vermektir. Sağduyulu olmaktan öte, tamamen unutulmuş durumdayız, “diye yakınıyor. Yasal konumları olmadığı ve gecici hizmet statüsünde oldukları için devlet yardım kurumlarından maaş alma durumları yok. Yardım isteme talebinde bulunmalarını çalışma sistemleri engelliyor.

Bu nedenle, derneğin bir başka sözcüsü olan Thierry Claudios, haklarını savunmak için en az 400 milletvekiline mektup yazdığını açıkladı. “Ayrıca Ulusal Meclise, 500.000 imza toplayıp, bizim durumumuzun incelenmesi ve bize gerekli yardımın yapılması için yeni bir yasa tasarısı hazırlanması için dilekçe verdiklerini ” söylüyor.

Bu arada, çalışanların birçoğunun sosyal güvencesi yok. Yalnız aile veya arkadaşlarının verdiği destekten yararlanabiliyor. “Biz, hükümetin dediği gibi, ‘elekte bir delik’iz. Yani resepsiyon ve kokteylerde show yapanlarla aynı ortama sahibiz. Ama maalesef onların sahip olabileceği aynı koruma imkanına sahip değiliz.

Bu kapatılma durumu 2021 Ağustos ayına kadar uzatılan boş bir yıl demek “diyor Thierry Claudios. Bu nedenle ikincisi, tüm meslek için sonuçlarından korkuyor. Sektör, birçok eğitimli personel eksik olacağı için yeniden başlamada zorlanabilir ” diyor